FOČA, 7. novembra (FENA) - U prostorijama Centra za kulturu i informisanje u Foči održan je četvrti po redu seminar u drugom ciklusu “Akademije izvrsnosti – Most Istok Zapad u Bosni i Hercegovini”, na kojem su učestvovali mladi iz različitih sfera društvenog djelovanja.
Prof. dr Nermina Mujagić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održala je predavanje o razvoju kritičkog mišljenja i zašto je ono važno, navodeći konkretne primjere. Razvoj kritičkog mišljenja objasnila je kroz primjenu dva modela: DIV i AIDA.
Drugi dio predavanje bio je vezan za proces evropskih integracija Bosne i Hercegovine. U tom djelu predavanja prof. Mujagić govorila je o tome koji su potrebni uslovi da bi Bosna i Hercegovina ušla u EU. U svom izlaganju dio vremena je posvetila i o trenutno aktuelnoj temi o Planu rasta za zapadni Balkan, kao i o primjenama presuda Evropskog suda za ljudska prava.
- S obzirom na činjenicu da proces evropskih integracija još uvijek nije u vlasništvu građana i građanski BiH, promovirane su raznovrsne metoda koji mladi ljudi mogu koristiti u afirmaciji evropskih vrijednosti, ako što su zagovaranje, lobiranje, aktivizam i uticaj na politiku. U diskusiji o mnogim temama koje se tiču samog procesa pregovaranja BiH s EU, istaknuto je prisustvo apstraktnih tema u javnom prostoru, koje bi trebale biti jasnije artikulisane ne samo od donosioca odluka već i od drugih aktera, kao što su organizacije civilnog društva, mediji, akademska zajednica i drugi - naglasila je prof. Mujagić.
U drugom dijelu radnog dana učesnicima se obratio Ilija Trninić, vlasnik konsultantske firme ConTemplum Consulting i dugogodišnji predavač i radnik sa mladima i na projektima za mlade. Tema njegovog izlaganja bila je koji su izazovi i prilike za mlade koji se bave aktivizmom. Govornik je navodio primjere dobre prakse u omladinskom aktivizmu, izazovima i prilikama sa kojim se mladi susreću u aktivizmu. Kroz interaktivan pristup i diskusiju sa učesnicima govornik je predstavio i spisak određenih tema koje su aktuelne i o kojima će se govoriti u budućnosti.
Robert Jovanović, predsjednik "East West Bridge u BiH", moderirao je ovu akademiju te je ohrabrio i motivisao učesnike da budu proaktivni u svojim lokalnim zajednicama.
Jovanović je govorio sa mladima o demokratskim procesima u BiH, stvaranju kritičkog mišljenja sa jasnim prepoznavanjem devijacija i vizijom za bolja rješenja, aktivizmu mladih, te važnosti njihove proaktivne uloge u kreiranju boljeg društva u BiH.
Učesnici ove Akademije izvrsnosti izrazili su svoje veliko zadovoljstvo što je seminar organizovan i u Foči, da su imali priliku učestvovati, te će aktivno pratiti i naredne seminare. Izrazili su zainteresovanost za budući društveni angažman, ali i za podnošenje inicijativa sa ciljem poboljšanja lokalne zajednice.
Da bi se mladi dodatno osnažili i motivisali, organizacija East West Bridge u BiH će iz ovog ciklusa seminara “Akademije Izvrsnosti” na kraju nagraditi ukupno tri najbolje inicijative iz lokalnih zajednica sa po 1100 američkih dolara.
Partner u projektu je Vlada Sjedinjenih Američkih Država i Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a.
(FENA) H. D.