ORAŠJE, 30. septembra (FENA) - East West Bridge u BiH u partnerstvu s Vladom Sjedinjenih Američkih Država i Ministarstvom vanjskih poslova SAD u Orašju je organizirala “Akademiju izvrsnosti Most Istok Zapad u Bosni i Hercegovini”.
Neke od ključnih poruka sa seminara iz Orašja su da je krajnje vrijeme da se ukinu segregacije u osnovnim i srednjim školama te da je potrebno napraviti zajednički program za svu djecu. Obrazovanje je, navedeno je, generator razvoja svake države. Potrebno je buđenje poduzetničkog duha u lokalnoj zajednici, te motivisati mlade da izaberu da rade ono što vole.
Prof. Lamija Tanović u svom izlaganju je istakla da obrazovanje jeste generator razvoja svake države.
-Treba se samo prisjetiti nedavnog pozitivnog primjera Irske. Naša zemlja, koja ima preko 20% nepismenih, čijih svega nešto preko 50% osnovaca upisuje srednju školu (prije rata ih je bilo 86%) i čijih manje od 15% završenih srednjoškolaca upisuje univerzitete (prosjek Evrope je 52%, a u SAD čak 81% generacije ide na univerzitete) nema šanse za adekvatan ili čak bilo kakav napredak u svom ekonomskom razvoju. Intenzivna i pravilna reforma obrazovnog sistema na svim nivoima mogla bi da bude snažan podsticaj ekonomskom razvoju zemlje, navela je Tanović.
Ta reforma bi, kaže, trebalo da sadrži: Masovno opismenjavanje djece i odraslih uz finansijsku pomoć, države, entiteta, kantona i opština; ukinuti segregaciju u osnovnim i srednjim školama, napraviti zajednički program za svu djecu (nema razloga da se djeca dijele kroz razne programe, specifičnosti jezika i kulture predavati fakultativno van nastavnog programa); u srednjem obrazovanju uvesti „državnu maturu“ završni ispit koji polažu prema istim zadacima svi učenici u isto vrijeme i tako da se ti radovi ocjenjuju eksterno; u visokom obrazovanju implementirati bolonjska pravila uz adekvatan servis države.
Ilija Trninić, osnivač i vlasnik konsultantske kuće „ConTemplum Consulting“ poručio je da današnje vrijeme nosi brojne izazove na geopolitičkom, ekonomskom i društvenom polju.
-Jedan od tih izazova je izazov aktivizma. Era i trendovi digitalizacije daju jednu drugačiju sliku svijeta aktivizma danas u odnosu na period prije deset i više godina. Aktivisti, koji su ponajviše mladi ljudi, imaju drugačija očekivanja, vizije, nadahnuća i modele djelovanja nego što su to imale generacije prije njih. Takva karakteristika mladih odražava se na sve sfere društava među kojima je i tržište rada u kojem se mijenja kultura poslovanja zbog novih obilježja i navika mladih danas. Razgovor o novim pristupima i vizijama, otvorio je nove vidike i razmišljanja sa izazovima koji stoje pred nama u smislu kreiranja novih koncepata rada i ophođenja prilagođenih novim naraštajima, kazao je Trninić.
Zoran Pavlović ekonomski analitičar govorio je na temu “Mladi i preduzetništvo danas” kazavši da u sadašnje vrijeme kada vlada ekonomska kriza u Evropi pa i kod nas mi živimo u situaciji u BiH da nema novih proizvodnih pogona u gradnji, kada je otežano poslovanje većini preduzeća, privrednih subjekata te imamo manjak kvalifikovanih radnika jer su napustili zemlju.
-U toj situaciji mladi ljudi treba da biraju svoj životni, edukacioni i budući radni put a to njima nije ni malo lako. Edukacija je tradicionalna, sa malo uticaja koji je potreban od strane privrede, putem privrednih komora i asocijacija, kako bi obrazovni sistem pripremao đake i studente za tražena zanimanja, poručio je Pavlović.
Robert Jovanović predsjednik East West Bridge u BIH je istakao da je Orašje pozitivan primjer postojanja mogućnosti pružanja besplatne podrške mladima kroz edukacije i radionice od strane javne administracije, dovoljno je samo da im se mladi prijave.
-Zato mladi trebaju biti aktivni u svojoj lokalnoj zajednici, te uspostaviti kontinuitet saradnje sa javnom upravom i raditi na tome da se glas mladih ubuduće više čuje, kako bi zajedno unaprijedili kvalitet života u svojoj sredini. Udruga NELA Orašje je također dobar primjer aktivizma, kazao je Jovanović.
Da bi se mladi dodatno osnažili i motivisali organizacija East West Bridge u BiH će iz ovog ciklusa seminara “Akademije Izvrsnosti” nagraditi ukupno tri najbolje inicijative iz lokalnih zajednica sa po 1100 američkih dolara, saopćili su organizatori.
(FENA) D. J.