EU integracije     | 26.02.2026. 18:11 |

Bećirović: Članstvo u EU je strateški interes BiH  

FENA Saopćenje, Foto/ Predsjedništvo BiH

SARAJEVO, 26. februara (FENA) - Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović sastao se sa šefom Delegacije EU u BiH i specijalnim predstavnikom EU u BiH ambasadorom Luigijem Sorecom, kako bi razgovarali o dinamici evropskog puta Bosne i Hercegovine i neophodnim reformskim koracima.

Bećirović je ukazao na blokade evropskog puta od strane kadrova SNSD-a u državnim institucijama Bosne i Hercegovine. Također, kadrovi HDZ-a, iako se predstavljaju kao nosioci evropskih vrijednosti, na djelima pokazuju da su antievropski orijentisani i da se ne zalažu za evropske principe i standarde. Njihova destruktivna politika nanosi štetu svim građanima i narodima u Bosni i Hercegovini.

Član Predsjedništva BiH je naglasio da evropske integracije predstavljaju najbolji okvir za dugoročnu stabilnost, ekonomski razvoj i unapređenje životnog standarda građana u Bosni i Hercegovini.

Ambasador Soreca je rekao da EU ostaje snažno opredijeljena da podrži reformski put zemlje, uključujući napredak u oblasti vladavine prava, funkcionalnosti institucija i ekonomskog razvoja. Istakao je da EU očekuje konkretne rezultate usvajanjem ključnih zakona i provedbom reformi koje će donijeti direktne koristi građanima, te poručio da su evropska vrata otvorena, ali da tempo napretka zavisi od političke volje domaćih aktera da ispune preuzete obaveze.

Na kraju sastanka, zaključeno je da je u interesu svih građana da Bosna i Hercegovina ubrza reformske aktivnosti, očuva političku stabilnost i nastavi odlučno napredovati ka punopravnom članstvu u EU, saopćeno je iz Bećirevićevog kabineta.

(FENA) F. F.

Vezane vijesti

Bećirović: Bajram nas podsjeća na važnost dobročinstva i međusobnog uvažavanja

Bećirović s Dragoneom: BiH ostaje snažno opredijeljena za jačanje partnerstva s NATO-om

Kallas i Bećirović: Snažna podrška EU nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH

Promo

Sav sport na jednom mjestu: Od 1. aprila gledajte Evroligu na m:tel-u

Telemach BH donosi najbrži optički internet do 650 Mbps u EON paketima

Završena Raiffeisen/EBRD SME 'Future Builders' akademija