SARAJEVO, 7. aprila (FENA) - Zdravstvene teme u medijima se trenutno nalaze u drugom planu, jer su taj prostor preplavile dnevno-političke teme. Zbog toga je bitno da medicinski djelatnici i institucije budu proaktivniji, kako bi publika imala na raspolaganju više sadržaja koji se tiče njihovog zdravlja.
Rečeno je to danas na panelu "Medijsko izvještavanje o zdravlju" u okviru IPD HealthFest-a 2025, koji je danas u Sarajevu organizirao Institut za populaciju i razvoj uz medijsko pokroviteljstvo Federalne novinske agencije (FENA).
Panelisti su govorili o medijskim smjernicama kako publici približiti teme o zdravlju, na koji način prenose informacije, da li su teme o zdravlju izgubile značaj u medijskom prostoru i zašto te problemi s kojima se novinari susreću tokom izvještavanja o temama koje se tiču zdravlja.
Glavni i odgovorni urednik Federalne novinske agencije FENA Dejan Jazvić podsjetio je da su u redakcijama nekada postojali novinari koji su specijalizirani za zdravstvene teme, ali da se situacija promijenila, jer mediji danas izvještavaju više o drugim temama.
Istakao je da je Fena specifičan mediji, jer je servis drugim medijskim kućama, ali da takve teme prati u skladu sa kapacitetima.
- Imamo dvije novinarke koje prate zdravstvo i Fena je jedna od rijetkih medijskih kuća koja se time može pohvaliti - kazao je Jazvić te pozvao institucije i zdravstvene radnike da više govore o zdravlju s posebnim fokusom na prevenciju.
Glavna i odgovorna urednica Gracije Mersiha Drinjaković kazala je da oni u pričama koje se tiču svijesti o zdravstvu najviše koriste lična iskustva kako bi približili izazove publici te je podsjetila na slučaj kada je književnica i ambasadorica Martina Mlinarević na naslovnoj strani pozirala sa ožiljkom nastalim uslijed operacije raka dojke.
Drinjaković je kazala da je nakon izlaska tog broja magazina, broj pregleda dojke povećan, što je bio i cilj.
Novinarka TVSA Vanja Semić, koja je i sama bila onkološki pacijent i koja je samoinicijativno prekinula liječenje zbog kompliciranog administrativnog procesa, govorila je o ličnim iskustvima. Također je napomenula da je TVSA nekada imala emisiju "Život i zdravlje" koja se zbog slabog interesovanja više ne emitira te da je sve svedeno na upornost pojedinih novinara i njihov moral.
Glavni i odgovorni urednik web portala N1 Alen Altoka smatra da dnevna politika preuzima primat u medijskom prostoru ali da uskoro to neće biti slučaj jer će publika čitati samo one teme koje se tiču njih direktno.
Nakon panela o medijskom izvještavanju o zdravlju, posjetioci HealthFest-a su mogli prisustvovati nizu ostalih panela, među kojima su: Uloga i potencijali formalnog obrazovanja u prevenciji nezaraznih bolesti u Federaciji BiH, Brza, sigurna, dostupna – hitna pomoć po EU standardima te Zdravlje djece i mladih: Edukativne i kreativne aktivnosti.
IPD HealthFest 2025 predstavlja jedinstveno i interaktivno iskustvo osmišljeno da potakne stvarne promjene – u strateškom pogledu na zdravlje, individualnim pristupima zdravlju, unapređenju sistema zdravstva i obrazovanja.
Putem inovativnih formata radionica i diskusija, osmišljene su prilike za umrežavanje i razvoj partnerstava, a posebna pažnja posvećena je učenju o najboljim praksama u promociji zdravlja i prevenciji bolesti. Program IPD HealthFest 2025 je osmišljen da inspirira promjene, ohrabri inicijative, mobilizira društvo u brizi o zdravlju i zaštiti zdravlje.
(FENA) M. L.