Napomena: Fena se ograđuje od objavljenih informacija u ovoj rubrici i odgovornost za njihov sadržaj snose isključivo njihovi autori, odnosno pošiljatelji.
PLATFORMA ZA PROGRES: HITNO IZVRŠITI FISKALNU REFORMU U FEDERACIJI BIH
Javnost danima prati vijest da je Vlada Federacije BiH na sjednici održanoj 30.12.2024. godine donijela Odluku o najnižoj plaći za 2025. godinu u neto iznosu od 1.000 KM i da je taj iznos viši od iznosa koji bi se dobio usklađivanjem.
Platforma za progres pozdravlja napore Vlade Federacije BiH što je iskazala dobru volju da se radnicima sa najnižom plaćom konačno poboljša ekonomsko-socijalni položaj, da se ukine isplata djela plaće u kovertama, što je najavila strožiju kontrolu rada na crno i poduzimanje mjera za veće poštivanje prava radnika. Ali isto tako oštro osuđuje donošenje Odluke o utvrđivanju minimalne plaće na neodgovoran i način suprotan pravnim normama koje je sama uspostavila i bez nuđenja ozbiljne analize o tome kako će se ta odluka odraziti na cjelokupno poslovno djelovanje u Federaciji Bosne i Hercegovine i kojim mjerama će onemogućiti ili ublažiti eventualne posljedice. Donošenjem ove odluke očito je proces narušen i posljedice su ozbiljne – umjesto smanjenja nameta, objavljuju se špekulacije o subvencijama za koje još niko ne zna u kojem će iznosu biti, kome su namjenjene kao niti način njihove isplate. Ovo sve još više zamagljuje činjenica da nije donesen Budžet za 2025. godinu niti su poznata izdvajanja za tu namjenu. Najavljena intervencija bi bila ad hoc prirode i istinski ne doprinosi sistemskom rješavanju problema.
Istovremeno, javnost nije upoznata sa činjenicom da je u cijelom postupku donošenja ove odluke, zanemaren dio iz člana 6. stav (3) Uredbe na koju se Vlada Federacije BiH poziva, a to je da se ovo usklađivanje izričito vrši nakon konsultacije sa Ekonomsko-socijalnim vijećem. Nije sporno da je sjednici Vlade prethodila sjednica Ekonomko-socijalnog vijeća Federacije BiH, koja je održana prvi put nakon dvogodišnje pauze. Sporna je činjenica da na ovoj sjednici socijalni partneri nisu postigli saglasnost u vezi sa najnižom platom, te se ne može reći da je Vlada Federacije BiH postigla dogovor nakon konsultacije sa Ekonomsko-socijalnim vijećem. Naime, Sporazumom o osnivanju Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine utvrđeno je da se odluke donose konsensusom socijalnih partnera, te kako nije postignut konsensus, te samim tim nije donesena odluka kojom se daje saglasnost na prijedlog Vlade Federacije BiH o visini minimalne plaće, pa tako nisu ispunjeni uslovi za utvrđivanje plaće u iznosu višem od iznosa koji bi se dobio usklađivanjem.
Platforma za progres, kojoj je jedan od osnovnih principa jačanje države, zalaže se za uspostavljanje zakonitog djelovanja na prostoru cijele Bosne i Hercegovine, a zakonito djelovanje zakonodavnih, izvršnih i sudskih organa trebalo bi da se podrazumjeva. Zato predlaže Vladi Federacije BiH da preispita pravnu valjanost svoje odluke te istu stavi van snage, da socijalnim partnerima predoči analizu postojećeg stanja, ponudi više mogućnosti i rješenja postojećeg stanja, a da izbor rješenja zavisi od toga šta žele postići ovom reformom. I na kraju, da Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uloži napor da se ponovo uspostavi dijalog između socijalnih partnera, jer ovako bitne odluke se ne mogu niti smiju donositi preglasavanjem bilo koga. Pogotovo kad se uzme u obzir da kod svih aktera u pregovaranju postoji svijest da je neophodno povećanje neto plaće radnika kako bi radnici mogli da žive od svog rada. Međutim, tom činu trebalo je predhoditi najavljivano donošenje seta fiskalnih zakona, smanjenje parafiskalnih opterećenja, usklađivanje socijalnih davanja i poduzimanje niza drugih mjera kako bi teret prolaska kroz ova teška vremena bio ravnomjerno raspoređen.
I još jednom naglašavamo, Platforma za progres smatra da je neto plaća od 1000 KM minimum potreban za dostojanstven život radnika u Bosni i Hercegovini i ne protivimo se poboljšanju standarda života. Međutim, zbog načina na koji je odluka donesena, bez analize, fiskalne reforme i suprotno propisima države, postoji rizik od toga da će radnici i privreda doći u lošiju situaciju od dosadašnje. Zato, pozivamo nadležne da u dogovoru sa strukom i poštujući zakonske procedure, hitno izvrše potrebne reforme za rasterećenje privrede i omogućavanje njenog daljeg razvoja.
(FENA) J. Č.