BIHAĆ, 7. januara (FENA) - Grad Bihać jedna je od lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini koja uspješno realizira projekte finansirane iz evropskih fondova.
Sredinom prošle godine počela je implementacija projekata „RECIRCLE“ - projekt jačanja kapaciteta upravljanja otpadom i „SMART DeCARB“ - dekarbonizacija javnih zgrada za održivu budućnost, koji bi trebali biti završeni krajem 2026. godine.
Uspješno realiziran Projekt Wood Key
U prethodnom programskom razdoblju uspješno je realiziran projekt „Jačanje tržišta energije iz drvne biomase kao ključ regionalne energetske tranzicije - Wood Key“, čiji je glavni cilj pokrenuti energetsku tranziciju na regionalnom nivou kroz poticanje korištenja lokalno prisutnog obnovljivog izvora energije - biomase.
Projekt je finansirala Evropska unija kroz Program prekogranične saradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora, a implementirali su ga Grad Bihać i JU „Razvojna agencija Unsko-sanskog kantona“ u Bosni i Hercegovini, Regionalna energetsko-klimatska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) i Karlovačka županija u Hrvatskoj i Općina Herceg Novi u Crnoj Gori.
Realizacijom projekta ugrađeno je grijanje na drvnu biomasu u Sportskoj dvorani Luke u Bihaću (BiH), a prelazak na grijanje drvnom biomasom omogućen je i u Zajedničkoj kotlovnici u Ogulinu (Republika Hrvatska) i Sportskom centru u Herceg Novom (Crna Gora).
Cilj projekta je tranzicija na grijanje na drvnu biomasu, koja je jeftinija od fosilnih goriva, te ima veliku ulogu u smanjenju emisije CO2 i uticaju na klimatske promjene.
Regionalna energetska tranzicija biomase
Šefica Sektora za podršku poduzetništvu Javne ustanove „Razvojna agencija Unsko-sanskog kantona“ Alma Džanić je kazala da je projekt „Wood Key“ implementiran u prošlom programskom razdoblju prekogranične saradnje Hrvatska-BiH-Crna Gora, realizacija je trajala od 2020. do 2022. godine, a osnovni cilj projekta je bila regionalna energetska tranzicija biomase.
- Konkretno smo u tri zemlje, u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i u Hrvatskoj, radili nabavke kotlova na biomasu. Tradicionalno u ovom projektnom području se koristilo drvo kao energent. Međutim, ovim projektom smo htjeli da skrenemo pažnju da to može biti mnogo ekološki učinkovitije, održivije. To je bio taj prvi benefit - pojasnila je Džanić.
Navela je da konačni ishod jesu bile promjene kotlova, ali je istaknula i da su rađene studije izvodljivosti. Urađeno je deset studija izvodljivosti gdje su za druge, prvenstveno zgrade javnih uprava ili javnih institucija, radili studije i gledali koja bi to bila korist ukoliko prelaze na energetski učinkovitija goriva.
Po njenim riječima, cjelokupna vrijednost projekta Wood Key je bila oko 1.200.000 eura, a od toga je bespovratnih sredstava Evropske unije bilo 950.000 eura.
Energetska efikasnost
Direktor Javne ustanove za sport, odmor i rekreaciju Bihać Amir Ramić je naveo da su koristi od ovog projekta značajne, sistem je u upotrebi i pokazao je svoje prednosti, prije svega u smislu energetske efikasnosti.
- Prethodili su radovi rekonstrukcije, adaptacije dvorane, s ciljem poboljšanja toplinskih svojstava, kako fasadnih, tako i krovnih, sendvič panelima, da se reduciraju gubici koji su bili. Pokazatelji su jasni, stvaraju se uštede i racionalna je potrošnja energije u smislu zagrijavanja prostora - naveo je Ramić.
Smanjenje materijalnih troškova
Šef Sektora za održavanje u Sportskoj dvorani Luke u Bihaću Ermin Lipović je kazao da je kroz projekt Wood Key realizirana zamjena kompletnog mašinskog postrojenja, pročišćavanja i zagrijavanja vazduha u Sportskoj dvorani Luke.
- Povećali smo učinak na brzini zagrijavanja, same potrošnje, ali smo i smanjili materijalne troškove koje su bili puno veći nego što su sada - naveo je Lipović.
(FENA) E. F.