BRČKO, 3. decembra (FENA) - Federalna novinska agencija (FENA) u partnerstvu s Misijom OSCE-a u BiH organizirala je danas u Brčko distriktu BiH konferenciju „Održivi medijski ekosistem Brčko distrikta Bosne i Hercegovine“.
Predstavnici medija, akademske zajednice, međunarodnih organizacija, vlasti Distrikta te domaćih regulatornih i smaoregulatornih tijela na konferenciji razmotraju probleme i mogućnosti poboljšanja medijske vidljivosti Brčko distrikta u javnom prostoru BiH.
Direktor FENA-e Elmir Huremović, u uvodnom obraćanju, kazao je da ova konferencija ima veliki značaj za Brčko distrikt, ali i za medijski i društveni razvoj Bosne i Hercegovine u cjelini.
- Nalazimo se ovdje sa jasnom misijom, da zajedno osvijetlimo izazove s kojima se Brčko distrikt suočava u oblasti medija i pronađemo konkretna rješenja za unapređenje medijskog ekosistema. Brčko je regija od strateškog značaja za BiH, sa posebnim administrativnim statusom i bogatim potencijalima za razvoj. Pouzdani i profesionalni mediji temelj su demokratije i transparentnosti, most između građana i vlasti, a ujedno i katalizator za razvoj lokalnih zajednica – kazao je Huremović.
Direktor FENA-e naglašava da učesnici današnje konferencije imaju zadatak da rade na tome da Brčko distrikt postane primjer održivog i prosperitetnog medijskog okruženja, koje će služiti kao uzor drugima.
- Ova konferencija je dokaz naše opredjeljenosti da budemo inicijator pozitivnih promjena i da kao društveno odgovoran medij pomognemo razvoj medijskog okruženja cijele Bosne i Hercegovine, a samim tim i razvoj demokratije kao osnove za ekonomski prosperitet. FENA kao vodeća novinska agencija i najcitiraniji izvor vijesti u BiH, svima je poželjan medijski partner, a dostigla je standarde u poslovanju koji nimalo ne zaostaju za najvećim novinskim agencijama svijeta – objasnio je Huremović.
Dodao je da su pored Misije OSCE-a i institucija vlasti Brčko distrikta BiH, podršku konferenciji pružili član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, Ministarstvo vanjskih poslova BiH i ministar Elmedin Konaković, te Ministarstvo civilnih poslova BiH na čelu s ministricom Dubravkom Bošnjak.
Glasnogovornica Misije OSCE-a u BiH Željka Šulc naglašava da održiv medijski ekosistemu ne može postojati ukoliko medijski radnici u BiH, novinari i novinarke u Brčkom, nisu sigurni.
- Napadi na novinare nisu samo napadi na njih, već su napadi na slobodan protok informacija. Oni su skraćivanje slobodne razmjene ideja i informacija koje su vitalne za živu i funkcionalnu demokratiju. Prema rječima jednog velikog američkog novinara, sloboda štampe nije važna samo za demokratiju nego je ona sama demokratija. Kada se građanima i građankama uskraćuje pristup informacijama, kada se novinari maltretiraju, zastrašuju i onemogućavaju da obavljaju svoju vitalnu funkciju, demokratske institucije su oslabljene i cijelo društvo pati – objasnila je Šulc.
Napominje da je Misija OSCE-a u BiH, kako bi pomogla da se premosti jaz i da se smanji broj napada na novinare u Bosni i Hercegovini, ranije ove godine u saradnji sa vlastima na svim nivoima i uz podršku delegacije Evropske unije, uspostavila kontakt osobe za sigurnost novinara pri agencijama za provođenje zakona širom Bosne i Hercegovine, uključujući Brčko distrikt Bosne i Hercegovine.
Šulc je iskoristila ovu priliku da zamoli vlasti Brčko distrikta Bosne i Hercegovine da temeljno istraže sve incidente i pozovu počinioce na odgovornost kako bi osigurali da novinari i novinarke mogu raditi u sigurnom i povoljnom okruženju.
Predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH Damir Bulčević vjeruje da će prvi korak Skupštine Distrikta biti kreiranje zakona o medijima, kako bi upravo svi novinari imali ključnu ulogu u obavještavanju javnosti, ali isto tako i određene zaštite.
- Odgovorno tvrdim da će novinari imati ključnu ulogu u kreiranju tog zakona i da će sa ove konferencije upravo izaći zaključci da Brčko distrikt bude korak ispred ostalih i da će kreirati zakon s kojim ćemo imati transparentno izvještavanje, objektivno stvaranje slike u javnosti o svim događajima u Brčkom, ali isto tako koji će se doticati i zaštite novinara – naveo je.
Gradonačelnik Brčko distrikta BiH Siniša Milić ističe da su uloga i značaj medija neupitni kada je u pitanju demokratizacija društva, ali i da je značaj medija istovremeno i opasnost da mediji mogu biti zloupotrebljeni na različite načine u smislu kreiranja javnog mnijenja, odakle proizilazi i potreba da se i kroz odgovarajuća zakonska rješenja pozicija medija utvrdi i definiše.
- U svemu tome mi očekujemo veliku i značajnu podršku i od samih novinara. Dakle, očuvanje digniteta novinarske profesije nije samo zadatak javne vlasti, već i samih medija koji svojim odgovornim pristupom na neki način plaćaju cijenu slobode. I u tom smislu smatram da nam je prije svega neophodan zakon koji će urediti medijski prostor, definisati ko sve može da se bavi izvještavanjem, ko sve može da se nazove novinarom ili čija kuća može da ponese taj epitet medija – objasnio je Milić.
Cilj konferencije je ponuditi rješenja kako bi informacije iz ovog dijela BiH lakše, brže i u što većem broju dolazile do javnosti u BiH, ali isusjednim zemljama, pa i šire. Konferencija je koncipirana kroz dva panela „Medijska slika Brčko distrikta BiH – Pregled trenutnog stanja medija u Brčko distriktu“ i „Izgradnja održivog medijskog ekosistema u Brčko distriktu“.
(FENA) D. V.