ANKARA, 2. decembra (FENA) – Visoki troškovi života u Turskoj tjeraju sve veći broj penzionera da se vrate na tržište rada kako bi sastavili kraj s krajem, izjavio je lider jednog od najpoznatijih udruženja penzionera.
Visoka inflacija, devalvirana turska lira i stagnirajuće penzije ostavile su penzionere u borbi da pokriju osnovne troškove.
Kazim Ergun, predsjednik Turskog udruženja penzionera, otkrio je da skoro četiri miliona penzionera, oko četvrtine ukupnog broja u zemlji, radi u industrijama koje se kreću od maloprodaje i poljoprivrede do transporta.
- Mnogi penzioneri su prisiljeni da se vrate na posao zbog ekonomskih teškoća s kojima se zemlja suočava - rekao je Ergun za agenciju Xinhua, dodajući da većina ovih penzionera radi ilegalno, bez odgovarajućih ugovora ili beneficija.
Od 2018. godine, tursku ekonomiju muče deprecijacija valute i stalno visoka inflacija, što je oslabilo kupovnu moć lire i opteretilo kućne budžete.
Iako je godišnja inflacija pala na 48,6 posto u oktobru, sa 75,5 posto u maju, krizni troškovi života u zemlji i dalje teško pogađaju penzionere.
Prosječna mjesečna penzija od 15.000 lira (otprilike 430 američkih dolara) jedva je dovoljna da pokrije osnovne troškove poput kirije, komunalnih usluga i hrane u urbanim područjima.
Rastući troškovi života doveli su do poziva vladi da učini nešto po tom pitanju, uključujući povećanje penzija, mjere kontrole najma i strategije za borbu protiv inflacije.
Turske vlasti su obećale da će nastaviti pomagati turskom narodu u borbi protiv inflacije povećanjem minimalne plate usprkos stalnim pritiscima na cijene.
(FENA) F. F.