SARAJEVO, 20. augusta (FENA) - Panel diskusija sa švedskim i bh. filmskim profesionalcima o održivosti u kreativnim industrijama, održana je na Akademiji likovnih umjetnosti, u okviru ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala.
Učesnici panela, čiji je domaćin bila Ambasada Švedske u BiH uz podršku Švedskog instituta iz Štokholma, bili su direktor kompanije „Zanat“ Orhan Nikšić, dizajnerica svjetla i umjetnica Aleksandra Stratimirović, umjetnica i ilustratorica Alena Gojak, suosnivačica i direktorica Orea Marketa Senita Slipac i stručnjakinja za održivost u filmskim i TV produkcijama Hanna Nybeson.
Bazirana na Strategiji za biznise u kulturnim i kreativnim industrijama, koju je nedavno predstavila Vlada Švedske, glavni fokus panel diskusije bila je debata o sve većoj relevantnosti koncepta održivosti iz perspektive rastućih zahtjeva i načina na koji oni utiču na konkurentnost i inovacije u BiH, Švedskoj i šire.
S obzirom da jako puno koristi reciklirani, ekološki materijal u svom radu, učesnica panela je umjetnica i ilustratorica Alena Gojak. Njen cilj je, kako je rekla, da svijetu približi načine stvaranja umjetnosti kroz ekologiju.
- Moja umjetnost je bliska meni, ali i svakom čovjeku. Kroz svoju umjetnosti povezujem čovjeka sa samim sobom, sa prirodom, sa dobrima koje je zaboravio u prošlosti. Stoga, jako je bitno ukazati čovjeku na sebe samog kako bi mogao živjeti u budućnosti – naglasila je Gojak u izjavi za Fenu.
Tu smo, dodala je, da ekološki osvijestimo današnjeg čovjeka, da mu damo mogućnost i priliku, podignemo mu svijest da može živjeti u skladu s prirodom.
- Naši su nam preci ostavili planetu Zemlju u prilično dobrom stanju. Nama je u amanet ostavljeno da i mi ostavimo planetu u boljem stanju nego što smo je zatekli. Na žalost, svjedočimo globalnom zagrijavanju planete Zemlje. Od sebe prvenstveno, ali i od pojedinaca, očekujem da što više edukujemo mlađe ljude, ali i ljude svih generacija da im pokažemo da je jedini pravi put sačuvati Zemlju, sebe, sve buduće naraštaje koje dolaze da budu ekološki osviješteni – poručila je.
Po prirodi optimista, očekuje je svjetla budućnost, jer, kako obrazlaže, već jako puno izlaže po svijetu, njeni radovi su izloženi u mnogim svjetskim galerijama.
Pored toga što slika, ona je i ilustrator, radi scenografiju, dizajn. Sretna je što sve to radi, a i svijet sve je više prepoznaje. Svojim djelima prenosi ljudima pozitivnu energiju, što je i njen cilj.
Njena izložba je još uvijek u Rimu, a u planu su još dvije, u Španiji i Istanbulu. Priprema i humanitarnu izložbu.
Na panel diskusiji razgovarano je i o važnosti koncepta održivosti u vođenju biznisa, te pitanju kako ostati konkurentan i uspješan a u isto vrijeme dati smislen doprinos društvu.
Kako je najavljeno, panel diskusija o održivosti u kreativnim industrijama je prva u nizu panela koje će Ambasada Švedske organizirati tokom Sedmice održivog razvoja u BiH krajem oktobra ove godine.
(FENA) D. V.