SARAJEVO/BANJA LUKA (18. decembra) – Online ceremonijom „Zajedničkim rukama pozdravite Zimske olimpijske igre u Pekingu, zajedno za zajedničku budućnost“, uz prisustvo visokih zvanica iz Provincije Henan, svečano je okončan prvi kurs o kineskim borilačkim vještinama za studente fakulteta u Banjoj Luci, Sarajevu i Istočnom Sarajevu.
Oni su u protekle tri sedmice imali priliku da se upoznaju o teorijskim i praktičnim osnovama nekoliko stilova kung fua, a u sklopu priprema za nadolazeću Zimsku olimpijadu u Pekingu 2022.
Profesorica Chen Guixiang, potpredsjednica Tehnološkog univerziteta u Henanu, čestitala je polaznicima na uspješno završenom kursu. Ona je istakla da su u izradi programa zajednički učestvovali predstavnici univerziteta iz Bosne i Hercegovine sa kineskim partnerima, te su uspjeli da novo znanja o borilačkim vještinama iz Kine dignu na viši nivo.
- U narednoj godini dolaze nam Zimske olimpijske igre u Pekingu, i ovaj trening shvatamo kao dio zajedničke saradnje na međunarodnom planu a koja se dešava uoči ZOI-a - istakla je profesorica Chen.
Prisutnima se obratio Zhao Guohua, glavni urednik Magazina za shaolin i taiji (taići), koji je istakao kako je broj ljudi koji globalno treniraju ove vještine u stalnom porastu, te je očito da kineske borilačke vještine spajaju ljude.
- Ljudska historija je zapravo historija razmjene među ljudima, tako da je shaolin odavno poznat i u Evropi i u Africi, naravno i u Aziji. Mi sada sijemo sjeme naše saradnje – rekao je Zhao.
Predsjednik Udruženja Bosansko-kineskog prijateljstva Faruk Borić naglasio je da su mladi u ovom dijelu Evrope kroz masovnu kulturu i zvučna imena poput Bruce Leeja, Jackie Chena i Jet Lija upoznati o borilačkim vještinama iz Kine.
- Ti su filmovi možda danas prevaziđeni u tehnološkom pogledu, ali priča o borbi dobra i zla u kojoj pobjeđuje dobro ostaje vječna tema – rekao je Borić, te poželio uspjeh olimpijcima iz BiH i Kine na predstojećoj olimpijadi.
Direktorica Konfucijevog instituta Univerziteta u Banjoj Luci Ljiljana Stević također je poželjela sreću olimpijcima, te istakla kako je ovaj kurs bio prilika ne samo da se teorijski i praktično usvoji znanje o borilačkim vještinama Kine, nego i da se proširi um.
Doroteja Klačar, profesorica sa Katedre za sinologiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu složila se da je ovo bila izuzetna prilika za sve studente da se upoznaju sa nečim što je suština kineske tradicionalne kulture, što odražava duh kineske nacije.
- Ovakve aktivnosti promovišu vrhunsku kulturu, na ponos i sreću svih nas koji sarađujemo sa Kinom – dodala je Klačar.
Učesnici online ceremonije zatvaranja imali su priliku pogledati i lično se uvjeriti u tehnike borilačkih vještina koje su studenti sa tri fakulteta u BiH tokom proteklog online kursa i usvojili.
(FENA) E. F.