Svijet     | 21.12.2018. 15:40 |

Eurobarometar: Većina Hrvata protiv eura

FENA Agencije

BRUXELLES, 21. prosinca (FENA) - Većina Hrvata je protiv eura, na europskoj razini najviše ih brine imigracija i terorizam, a na nacionalnoj nezaposlenost i ekonomska situacija, u porastu je broj Hrvata koji imaju pozitivnu sliku o Europskoj uniji, dok opada broj onih s negativnom slikom, pokazuju rezultati jesenskog Eurobarometra.

Istraživanje za jesenski Eurobarometar provedeno je od 8. do 22. studenoga u 28 zemalja članica, u pet kandidatskih zemalja i u turskoj zajednici na Cipru. 

Istraživanje pokazuje da je 56 posto anketiranih u Hrvatskoj protiv jedinstvene europske valute eura, 40 posto ih je za, dok ih je 4 posto reklo da ne zna odgovor.

U odnosu na proljetni Eurobarometar postotak potpore za euro u Hrvatskoj pao je za šest postotnih bodova. Najveću potporu euro ima u Sloveniji, 86 posto, zatim u Luksemburgu i Estoniji po 85 posto, Irskoj i Belgiji po 84 posto. Najniža potpora je Češkoj, 21 posto, Velikoj Britaniji 28 posto, Švedskoj 29 posto i Danskoj 30 posto.

Kao najvažnije pitanje s kojim se zemlja suočava najviše Hrvata je navelo nezaposlenost (43 posto), zatim ekonomsku situaciju (28 posto) te rast cijena i troškova života (27 posto). I na europskoj razini nezaposlenost je na prvom mjestu za 23 posto ispitanika, slijedi rast cijena i imigracija, prenosi Hina. 

Hrvati su među najpesimističnijima kada je u pitanju stanje nacionalnog gospodarstva, 83 posto ih smatra da je posve loše, a samo 16 posto da je posve dobro.

Pesimističniji od Hrvata su samo Grci, njih 6 posto drži da je stanje nacionalne ekonomije posve dobro, a 94 posto da je posve loše. Nešto manje pesimistični od Grka i Hrvata su Španjolci, Bugari, Talijani,  Rumunji i Francuzi.

Na drugom dijelu ljestvice prvo mjesto zauzima Malta gdje 95 posto ispitanika drži da je nacionalna ekonomija u posve dobrom stanju, slijede Luksemburg i Nizozemska po 91 posto te Danska, Njemačka i Švedska s po 88 posto.

Na pitanje koje je najvažnije pitanje s kojim se EU trenutačno suočava, najviše Hrvata, njih 48 posto, zaokružilo je imigraciju, zatim terorizam (32 posto), stanje javnih financija u državama članicama (19 posto).

Prosječno gledano, u 28 zemalja članica ispitanike također najviše brinu imigracije (40 posto) i terorizam (20 posto).

S druge strane, većina Hrvata (65 posto) smatra da je gospodarska situacija u EU posve dobra, 26 posto ih misli da je posve loša, a devet posto nije znalo odgovor.

Hrvati su među onima koji većinom smatraju da je gospodarska kriza već dosegnula svoj vrhunac u pogledu učinka na tržište rada i da slijedi oporavak (njih 58 posto), dok ih 38 posto smatra da još nije prošao vrhunac krize i da najgore tek slijedi.

 Najoptimističniji po tom pitanju su Irci (76 posto), Danci i Nizozemci (po 70 posto), te Mađari sa 69 posto.

 S druge strane, većina Francuza (67 posto) drži da kriza nije prošla i da ono najgore tek slijedi. Po pesimizmu Francuze slijede Estonci, Litavci, Britanci i Šveđani.

Po prvi put većina Europljana misli da se njihov glas računa u Europskoj uniji (49 posto), četiri postotna boda više nego proljetos.

 S druge strane 47 posto se ne slaže s tom tvrdnjom, što je ipak dosta manje u odnosu na proljetni Eurobarometar iz 2013.

 Politika proširenja i dalje je nepopularna u Europskoj uniji.

 Za proširenje je 43 posto ispitanika u EU-u, a protiv 45 posto, dok je 12 posto odgovorilo da ne zna odgovor.

 Rezultati po državama članicama kada je riječ o proširenju nisu objavljeni.

(FENA) I. B.

Vezane vijesti

Milanović podržao zahtjeve Hrvata u BiH da upravljaju plinovodom

Selimović u Beču učestvovala na konferenciji 'Euro u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi'

Subotica: 'Leti vilo Bunjevačka' pobjednička pjesma 'Festivala bunjevačkih pisama'

Promo

Idealan blagdanski poklon - Huawei Watch po sniženoj cijeni u m:tel ponudi!

m:tel: Kontrolirajte sadržaje kojima pristupaju vaša djeca

Pregled urologa je ključ ranog otkrivanja i dijagnosticiranja bolesti