Ekonomija     | 13.03.2018. 18:26 |

Okrugli sto o razvoju regija Tešnja, Teslića, Doboja, Maglaja i Usore

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 13. marta (FENA) - Okrugli sto o temi „Kako povećati konkurentnost privrede regije Tešnja, Teslića, Doboja, Maglaja i Usore – internacionalizacija poslovanja, razvojne šanse, pronalazak investitora i otvaranje novih tržišta“ održan je danas u Tešnju, u organizaciji Bosna Bank International (BBI).

Skup je bio namijenjen predstavnicima privrednog sektora i kompanijama sa šireg područja ovih općina i gradova, a neki od ciljeva su bili pružanje ključnih smjernica izvoznicima i kompanijama, definiranje prioritetnih sektora privrede za promociju prema stranim partnerima, kao i razmjena iskustava sa stranih tržišta.

O koliko značajnoj regiji za bh. ekonomiju se radi dovoljno govori podatak da je svako deseto radno mjesto u FBiH u posljednjih pet godina otvoreno u Tešnju, navode Poslovne novine.

Načelnik Tešnja Suad Huskić nedavno je kazao da kompanije iz ove općine izvoze u 60 zemalja svijeta, te da, ukoliko bi standardi iz Tešnja postojali širom BiH, „bili bismo jeftinija i efikasnija država s više funkcionalnosti a manje korupcije, manje nerada i vjerovatno bi se svi bolje osjećali u BiH“.

Kao i u dosadašnjim sličnim dešavanjima koje je BBI organizirao širom BiH, a ususret Sarajevo Business Forumu koji će 25. i 26. aprila biti održan u Sarajevu, LRC je danas u Tešnju predstavio analizu privrednih kretanja u ovoj privrednoj regiji. Analiza je obuhvatila općine i gradove: Doboj, Doboj Jug, Doboj Istok, Tešanj, Teslić, Maglaj i Usora.

Direktor za razvoj LRC-a Damir Damadžić istakao je da ova regija bilježi rast broja kompanija, zaposlenih, prihoda te izvoza.

Ukoliko se analizira broj kompanija tokom 2015. godine u ovoj regiji poslovalo je 1.344 firmi, a godinu poslije 1.420. Najveći porast u ovom segmentu bilježe Doboj u RS-u (sa 335 na 360 kompanija) i Tešanj u FBiH (sa 481 na 510 kompanija).

Podaci LRC-a pokazuju i značajan rast broja zaposlenih u ovoj regiji. Naime, 2015. godine kompanije u ovoj regiji zapošljavale su 25.428 osoba, a 2016. godine 27.434. Najveći rast iznova bilježi Tešanj. Na području ove općine zabilježen je rast od skoro 1.000 zaposlenih u samo godinu dana.

Kada je riječ o prihodima, kompanije ove regije bilježe porast sa 2,61 milijardi KM na 2,67 milijardi KM, dok je također zabilježen i rast izvoza sa 487 miliona KM na 511 miliona KM.

U ovoj regiji raste i broj kompanija koje ostvaruju više od pet miliona KM prihoda, i to sa 80 u 2015. godini na 84 u 2016. godini.

Kada je riječ o operativnoj dobiti u 2016. godini lider u ovoj regiji je Madi iz Tešnja sa 9,7 miliona KM profita.

Današnji okrugli sto bio je jedan je u nizu događaja u organizaciji BBI VIP Business Cluba i BBI banke, čiji cilj je jačanje cjelokupne bosanskohercegovačke privrede i konkurentnosti bh. proizvoda na inozemnim tržištima. Privrednicima su danas predstavljanje i mogućnosti prezentacije projekata i poslovnih prilika za saradnju s potencijalnim investitorima i poslovnim partnerima iz inostranstva i BiH na 9. Međunarodnoj poslovno-investicijskoj konferenciji Sarajevo Business Forum (SBF) 2018, navode Poslovne novine.

(FENA) H. D.

Vezane vijesti

Mijelom u BiH - Svaki naš pacijent ima pravo na život, a za to mu je potrebna odgovarajuća terapija

Vijeće Evrope - Suzbijanje trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije i osnaživanje žrtava

Okrugli sto 'Kuda ide BiH?' - Dejtonski sporazum kočnica razvoju odnosa i institucija BiH

Promo

Generalnoj direktorci kompanije m:tel Jeleni Trivan uručeno priznanje Zlatni grb grada Banjaluka

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu