Bosna i Hercegovina     | 02.02.2018. 15:34 |

Šestog februara obilježava se "Dan sigurnijeg interneta"

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 2. februara (FENA) - Šesti februar širom svijeta se obilježava kao Dan sigurnijeg Interneta, a ove godine pod motom „Stvaraj, poštuj i poveži se: bolji internet počinje s tobom“.

Uslijed konvergencije medija, internet svakim danom postaje sve značajniji izvor medijskih sadržaja. 

Kako se navodi u saopćenju Regulatorne agencija za komunikacije, za mnogu djecu YouTube i druge platforme na internetu od najranije dobi predstavljaju osnovni izvor i način gledanja audiovizuelnih sadržaja i u dobroj mjeri su zamijenile klasični televizijski program.

Prema istraživanju Save the Children BiH YouTube je aplikacija/platforma koju djeca u BiH najviše koriste na internetu.

Čak 66 posto djece u dobi devet do 17 godina svakodnevno koristi YouTube.

Za razliku od tradicionalne televizije, platforme kao što je YouTube ne podliježu pravilima za regulaciju audiovizuelnih sadržaja.

Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) u Bosni i Hercegovini kreira regulatorni okvir, odnosno pravila za televizijske i radijske stanice, te prate poštivanje tih pravila.

Kodeks o audiovizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija RAK-a sadrži cijelo poglavlje namijenjeno zaštiti maloljetnika.

Kako je rečeno, mediji, posebno za mlađe gledatelje kreiraju sliku svijeta koja može biti iskrivljena, ali koja za njih postaje društvena stvarnost.

Zbog toga je od velike važnosti djecu i mlade zaštiti od medijskih sadržaja koji mogu imati negativan uticaj na psihičiki, fizički i moralni razvoj djece, te ih pozitivno usmjeriti kako bi se maksimalno iskoristio potencijal medija za obrazovanje, informisanje, razvijanje pozitivnih društvenih vrijednosti, zdravih životnih navika, te zabavu.

S obzirom na porast korištenja medijskih platformi na internetu, RAK poziva roditelje da preuzmu aktivnu ulogu u zaštiti djece i omoguće djeci da uživaju u svojim komunikacijskim pravima, a posebno da razvijaju i upravljaju medijskim navikama djece u smisli postavljanja pravila u kojoj količini, u koje vrijeme i koje medije djeca smiju koristiti, da razgovaraju s djecom o njihovim medijskim navikama i uticaju pojedinačnih sadržaja na njih, a posebno onih koje im mogu prouzrokovati nelagodu, strah i druge negativne emocije, te da razgovaraju s djecom o sigurnosti na internetu i zaštiti ličnih podataka.

(FENA) M. B.

Vezane vijesti

RAK se pridružio obilježavanju Dana sigurnijeg interneta

RAK - Usvojena Odluka o visini stope i vrijednosti boda za obračun godišnje naknade za dozvole

Sajam medijske i informacijske pismenosti danas u Sarajevu

Promo

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu

M:tel: Aktivirajte m:tel uslugu i uzmite 5 GB mobilnog interneta