Bosna i Hercegovina     | 02.02.2018. 13:56 |

Ombudsmani-Komarica nije na sastanku rekao da žalbe građana ne stižu u Sarajevo

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 2. februara (FENA) - Povodom medijskih napisa u svezi s posjetom ombudsmanki Jasminke Džumhur i Nives Jukić banjalučkom muftiji Osmanu Kozliću i banjalučkom biskupu Franji Komarici, Institucija ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine saopćila je danas da su na sastancima s muftijom i biskupom 25. januara razmijenjene informacije o ostvarivanju prava građana koji žive u Republici Srpskoj.

Osim o pravima na zaposlenje, gospodarskim i socijalnim, razgovarano je i o bezbjedonosnim aspektima, posebno u vezi sa sigurnošću povratnika.

Ombudsmankama je rečeno da se značajan broj građana islamske i katoličke vjeroispovijesti obraća Banjalučkom muftijstvu i Banjalučkoj biskupiji sa zahtjevima za ostvarivanje svojih prava vezano za zaposlenje i gospodarska i socijalna prava. Nives Jukić i Jasminka Džumhur su u razgovoru s vjerskim velikodostojnicima ukazale na sve modalitete pružanja besplatne pravne pomoći uključujući i postupak zaštite prava pred Institucijom ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine.

Banjalučki biskup Franjo Komarica je posebno ukazao na težak socijalno-ekonomski položaj katolika u ovoj biskupiji, zbog čega je i pismeno i usmeno reagirao i upućivao apele na mnogobrojne adrese te posebno istaknuo važnost otkrivanja istine i procesuiranje predmeta koji se odnose na ubijene sveštenike, o čemu je ombudsmankama, odnosno Instituciji, poklonio i knjige koje svedoče o tomu.

S obzirom na ulogu vjerskih zajednica i ombudsmana u društvu, zaključeno je da postoji prostor i potreba za jačanjem međusobne suradnje sa svim vjerskim zajednicama uz uključivanje Međureligijskog vijeća Bosne i Hercegovine.

- Niti jednom riječju biskup Komarica nije ukazivao na to, a što se već drugi put pojavljuje u medijima, da mnogi primjeri i ustaljena praksa kršenja mnogih ljudskih i građanskih prava katolika odnosno Hrvata s ovog područja  ne stižu do središnjeg ureda u Sarajevu unatoč postojanju regionalnog ureda te institucije u Banjoj Luci.

U tijeku našeg razgovora, ovi navodi koji se sada pojavljuju u medijima nisu izneseni, a i da jesu, sigurno bismo reagirale i tražile pojašnjenje već u tijeku razgovora s uvaženim biskupom - navedeno je u saopćenju Institucije ombudsmena BiH.

- Naime, Institucija ombudsmana čije je sjedište u Banjoj Luci, a područni uredi u Sarajevu, Mostaru, Livnu i Brčkom, djeluje na cijelom području Bosne i Hercegovine, gdje se svi građani mogu obraćati neposredno ili posredno i u svom dosadašnjem iskustvu nikada nije imala takvih pritužbi. Stoga očekujemo da ih uvaženi biskup Komarica javno demantira ili dokumentira - navedeno je također.

Ujedno, zaposleni svih nacionalnosti u sjedištu Institucije u Banjoj Luci s ogorčenjem odbacuju tvrdnje biskupa u pogledu biskupove konstatacije kako „mnogi primjeri i ustaljena praksa kršenja mnogih ljudskih i građanskih prava katolika, odnosno Hrvata s ovog područja  ne stižu do Središnjeg ureda u Sarajevu, unatoč postojanju regionalnog ureda te institucije u Banjoj Luci, jer ova izjava biskupa navodi građane Bosne i Hercegovine na sumnju da se u sjedištu Institucije u Banjoj Luci krše prava jednog naroda na način da se predmeti skrivaju, ne registruju ili se po njima ne postupa, što ni najmanje ne odgovara istini.

 

(FENA) D. V.

Vezane vijesti

Dogovorena suradnja ombdusmena Mostara i Kragujevca

Ombudsmeni najoštrije osudili napad na aktiviste i pripadnike LGBT zajednice u Banjaluci

Biskup Komarica i njemačka veleposlanica razgovarali o aktualnoj situaciji u zemlji

Promo

BBI Banka nagrađuje za ukazano povjerenje novim Programom lojalnosti

Obuka za CNC operatere u Tehnološkom parku INTERA

M:tel: Savršena kombinacija – Huawei telefon i pametni sat s popustom