Ekonomija     | 01.02.2018. 14:02 |

Vlada FBiH usvojila Informaciju o stanju poduzetničke infrastrukture

FENA Saopćenje

MOSTAR, 1. veljače (FENA) - Federalna vlada usvojila je u četvrtak u Mostaru Informaciju o stanju poduzetničke infrastrukture u Federaciji BiH i zadužila Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta da nastavi aktivnosti na izradi informacijskog sustava s web portalom poslovnih zona u FBiH i pravnih propisa iz ove oblasti, s ciljem što boljeg uređenja poduzetničke infrastrukture.

 Poduzetnička infrastruktura je veoma važna karika u stvaranju dobrog poslovnog okruženja. Ona obuhvaća poduzetničke zone i poduzetničke potporne institucije u koje spadaju poslovni inkubatori, poduzetnički akceleratori, tehnološki i poslovni parkovi, poduzetnički centri, razvojne agencije i sl. Poslovna infrastruktura direktno utječe na ubrzanje razvoja poduzetništva, ravnomjerniji regionalni razvoj, privlačenje investicije i povećavanje zapošljavanje.

 Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta je u okviru provođenja poticajnih mjera od 2004. do 2017. godine uložilo više od 19 milijuna maraka za razvoj poduzetničke infrastrukture, a od toga više od 18 milijuna maraka za poslovne zone.

 Inkubatori, tehnološki parkovi, poduzetnički centri i razvojne agencije su veoma bitne podržavajuće institucije za razvoj malog gospodarstva, ali poslovne zone su najvažniji i najzastupljeniji segment poduzetničke infrastrukture i veoma značajan instrument privlačenja investitora.

 U Federaciji BiH trenutno postoji 11 poslovnih inkubatora, 4 tehnološka i jedan poslovni park. Tu je još 15-ak poduzetničkih centara, 8 lokalnih, jedna županijska i pet regionalnih razvojnih agencija. Od 2015. godine do danas, uz podršku vladinih i nevladinih institucija, osnovana su dva nova inkubatora, jedan poslovni park i jedan poduzetnički centar.

 Prema raspoloživim podacima, dobivenih od jedinica lokalne samouprave, u Federaciji BiH postoji oko 110 poslovnih zona. Od tog broja njih 15-ak nisu aktivne, dok je kod ostalih stupanj aktivacije različit. Većina zona je formirana na zemljištu koje nije imalo izgrađenu infrastrukturu (tzv. zelene zone i u vlasništvu su JLS), dok su parcele vlasništvo gospodarskih subjekata.

 Postotak iskorištenosti zemljišta u poslovnim zonama u FBiH je oko 50 posto. Prema trenutnim informacijama u poslovnim zonama FBiH posluje više od 1.200 poslovnih subjekata. Većina njih, oko 60 posto, pripada proizvodnim, a 40 posto ih je iz uslužne djelatnosti.

 Posljednjih nekoliko godina zabilježeni su veoma dobri efekti i s aspekta ulaska novih gospodarskih subjekata u ove zone i, što je najvažnije, evidentno je povećano novoupošljavanje u zonama koje je financiralo Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta. Broj novih MSP-a u podržanim zonama je veći od 70, a broj novouposlenih u tim poslovnim zonama je veći od 1.400, što je znatno bolji rezultat nego u ranijim razdobljima Vlade.

 S ciljem sustavnog rješavanja stanja u poduzetničkoj infrastrukturi u Federaciji BiH, Federalno ministarstvo je krenulo u provedbu dva veoma značajna projekta: izrada informacijskog sustava s web portalom poslovnih zona FBiH i procjena utjecaja za Zakon o unaprjeđenju poduzetničke infrastrukture u FBiH.

 Projekt informacijskog sustava, s web portalom poslovnih zona Federacije BiH, radi se u suradnji s međunarodnom nevladinom organizacijom CRS i uz sufinanciranje USAID-a. On bi kao rezultat trebao imati kreiranu jedinstvenu informacijsku bazu poduzetničke infrastrukture i uspostavljen web portal poslovnih zona u FBiH. Ovim putem će, na jednom mjestu, biti sakupljane informacije o trenutnim i planiranim poduzetničkim zonama u FBiH, te na taj način unaprijeđene procese i pružane informacije nadležnim institucijama, upraviteljima poslovnih zona i potencijalnim investitorima.

 Još važnija aktivnost je donošenje pravne regulative iz ove oblasti. Trenutno se radi procjena utjecaja budućeg zakona, što je u završnoj fazi i, kako pokazuju dosadašnji rezultati, neophodno bi bilo krenuti u izradu zakona koji će urediti ovu oblast. Zbog toga je Federalno ministarstvo ovu zadaću i stavilo u plan rada za 2018. godinu.

 Za brži i kvalitetniji razvoj poduzetničke infrastrukture, neophodno je donošenje propisa iz ove oblasti, veća proračunska izdvajanja na svim razinama, bolje razvijen model upravljanja, kvalitetnija promotivna kampanja itd.

 Trenutne aktivnosti resornog ministarstva na izradi informacijskog sustava s web portalom poslovnih zona i izradi pravne regulative će pružiti mogućnost potpunog uvida u stvarno stanje u ovoj oblasti i, nakon toga, dati jasniji putokaz za buduće pravce razvoja poduzetničke infrastrukture u Federaciji BiH, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.

 

(FENA) I. B.

Vezane vijesti

Vlada HNŽ-a usvojila Program rada za 2024. i imenovala ravnatelja ZZO-a HNŽ-a

Vlada BPK - Utvrđena konačna lista, pravo na stipendiju ostvario 161 student

Nikšić: Rudnik 'Kreka' na najbolji mogući način odgovorio na 'pruženu ruku Vlade FBiH' (VIDEO)

Promo

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'

m:tel na Mostarskom sajmu: Ključan smo partner u regionalnom povezivanju zemalja Zapadnog Balkana