Bosna i Hercegovina     | 25.01.2018. 10:38 |

Regionalna konferencija "Mediji i vladavina prava"

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 25. januara (FENA) - U Sarajevu je započela konferencija “Mediji i vladavina prava” koju organizira Balkanska istraživačka mreža (BIRN) i na kojoj će biti predstavljene analize o izvještavanju o organiziranom kriminalu i korupciji u Bosni i Hercegovini, Srbiji i na Kosovu.   
 
Jedan od glavnih zaključaka analiza jeste da u Bosni i Hercegovini, na Kosovu i u Srbiji vanjski pritisak, bilo da dolazi od političkih, poslovnih ili kriminalnih krugova, predstavlja važan faktor koji oblikuje i ograničava način na koji mediji izvještavaju o organiziranom kriminalu i korupciji.
 
Ova instrumentalizacija medija, kako se navodi u regionalnoj analizi, služi i za vršenje pritiska na tužitelje i sudije s ciljem osiguravanja željenog ishoda u određenim predmetima. 
 
“S obzirom da politički i ekonomski pritisci na Balkanu ugrožavaju novinarstvo, važno je otvoriti ovu temu u cijelom regionu jer se mediji ne mogu koristiti kao sredstvo za dobijanje partijskih glasova, kritikovanje suprotstavljenih strana ili vlastitih interesa pojedinaca. Na ovaj način mediji su podijeljeni u smislu vlasništva i uticaja na redakcije. Ovo indirektno utiče na izvještavanje o korupciji i organiziranom kriminalu koji preplavljuje zemlje Balkana”, rekla je direktorica BIRN-a BiH Mirna Buljugić.
 
BIRN-ove analize ukazuju i na nedostatak ujednačenosti i dosljednosti u načinu komuniciranja zvaničnika s medijima, na šta se novinari često pozivaju, kao i nedostupnost informacija koja traje godinama.
 
Utvrđeno je da su poteškoće u pristupu informacijama i izvorima, bilo da se radi o zvaničnim ili nezvaničnim, još jedan ključni faktor koji ograničava sposobnost medija da izvještavaju o organiziranom kriminalu i korupciji širom regiona. 
 
Srbija se ističe kao najekstremniji slučaj, gdje se medijski izvještaji o organiziranom kriminalu i korupciji većinom smatraju instrumentaliziranim od vladajuće elite u njenim nastojanjima da zadrži moć. Slična je situacija evidentna i u Bosni i Hercegovini, gdje je jasno postojanje instrumentalizacije medijskog izvještavanja o organiziranom kriminalu i korupciji od niza političkih frakcija.
 
Mediji na Kosovu su suočeni s pokušajima suzbijanja izvještavanja koje bi moglo nanijeti štetu uticajnim političarima i poduzetnicima, za razliku od poticanja izvještavanja o korumpiranim ili kriminalnim djelima suparnika, što se pokazalo kao čest slučaj u BiH i Srbiji. 
 
Ograničeni profesionalni i tehnički kapaciteti, skupa sa sigurnosnim pitanjima, predstavljali su zajednička ograničenja za medijsko izvještavanje o organiziranom kriminalu i korupciji prepoznata i u BiH, na Kosovu i u Srbiji. 
 
Analizu, kao i konferenciju, podržalo je Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke, saopćio je BIRN.

(FENA) M. B.

Vezane vijesti

Vodič za medijsko izvještavanje o ratnom seksualnom i rodno zasnovanom nasilju

Mediji - Izrael se suočava sa velikim strateškim porazom

U Sarajevu u maju Prva konferencija nacionalnih manjina u BiH

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'