Svijet     | 30.09.2021. 14:47 |

CNN blokirao pristup svojoj Facebook stranici u Australiji

FENA Internet

ATLANTA, 30. septembra (FENA) - CNN je blokirao pristup svojoj Facebook stranici u Australiji nakon što je sud presudio da su medijske kompanije odgovorne za klevetničke komentare korisnika na njihove priče.

U četvrtak su australijski korisnici koji su pokušali doći do CNN-ove Facebook stranice dobili poruku da je sadržaj nedostupan, javlja AFP.

Visoki sud Australije potvrdio je presudu ranije ovog mjeseca prema kojoj su medijske kompanije odgovorne za komentare korisnika na priču, što ih je otvorilo za potencijalno krivično gonjenje prema strogim zakonima o kleveti u zemlji.

Novinska agencija sa sjedištem u SAD-u saopćila je u srijedu da je zatražila od Facebooka da pomogne stranicama da onemoguće komentare na njihovoj platformi u Australiji, ali je tehnološki gigant "odlučio da to ne učini".

- Razočarani smo što Facebook još jednom nije uspio osigurati da njegova platforma bude mjesto vjerodostojnog novinarstva i produktivnog dijaloga o trenutnim događajima među njegovim korisnicima - rekao je glasnogovornik CNN-a u izjavi na web stranici.

Facebook je u martu najavio da će uvesti opciju isključivanja komentara za određene objave, ali nije predstavio funkciju za cijelu stranicu kao što CNN traži.

Mediji tvrde da nisu odgovorni za objavljivanje komentara, ali su na kraju bili neuspješni u ulaganju žalbe na tu odluku najvišem sudu Australije.

Sud je saopćio da bi medijske kompanije mogle provjeriti ili blokirati klevetničke komentare ako to žele. Australijski zakoni o kleveti složeni su i među najstrožim na svijetu.

(FENA) B. D.

Vezane vijesti

Australska policija nazvala napad nožem na biskupa Asirijske crkve terorističkim činom

PSBiH - Bilateralni odnosi BiH i Australije dobri, postoji prostor za njihovo unapređenje

Australija gradi najveću mornaricu od Drugog svjetskog rata

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'