Bosna i Hercegovina     | 14.02.2019. 13:38 |

Obilježen Dan oslobođenja Mostara u Drugom svjetskom ratu

FENA Nina Maslo

MOSTAR, 14. februara (FENA) - Odavanjem počasti i polaganjem cvijeća na spomen-obilježja i biste narodnih heroja, u četvrtak je obilježen Dan oslobođenja Mostara od fašizma u Drugom svjetskom ratu.

Delegacije antifašista položile su cvijeće u Blagaju pored spomen-ploče palim borcima, a zatim u Opinama kod biste Zlatke Vuković, u Južnom logoru u krugu bolnice, gdje je odata pošta narodnom heroju Safetu Mujiću, u Donjoj mahali kod bista heroja Mustafe Ćemalovića, pored spomenika na Bulevaru te na koncu na trgu Musala kod spomenika narodim herojima Dragi Palavestri i Alici Rizikalu te pored biste heroja Hasana Zahirovića Lace i Mladena Balorde, kao i na mostarskim Šehitlucima.

Po riječima predsjednika Udruženja antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata (UABNOR) Mostar Seada Đulića, na današnji dan prije 74 godine otjeran je okupator ove zemlje.

- Tada je Mostar, u toj antifašističkoj borbi, izgubio svakog osmog stanovnika i potpuno su pogrešne teze koje nam se sad proturaju da je "antifašizam jednako komunizam" - kazao je Đulić.

Dodao je kako je 1941. godine bilo 12.600 komunista u čitavoj tadašnjoj Jugoslaviji, a da je partizanska vojska 1945. godine brojala 800 hiljada antifašista.

- Nemamo pravo pljuvati i nemamo se pravo odricati sjećanje na antifašističku borbu, na civilizacijski najznačajniju ideju proteklog stoljeća, jer ono što je Mostar dao u toj borbi za slobodu nema ni jedan drugi grad u Evropi - poručio je Đulić.

Po njegovim riječima, u Mostaru za vrijeme Drugog svjetskog rata radila je jedina ilegalna štamparija u Evropi, a mostarski su Jevreji, zajedno s drugima, osnovali jedini partizanski antifašistički odred u Evropi.

- To je nešto od čega bi drugi gradovi i druge zemlje pravili brendove i živjeli od tog. Mi se toga odričemo zato što imamo nerazjašnjenje neke prljave stvari. Hajmo prljavštine očistiti, a klanjati se onome što je veliko, što je nešto na što svi moramo biti ponosni. Zato je ovaj dan važan - naglasio je Đulić.

Komentirajući ubojstva mostarskih franjevaca na današnji dan 1945. godine, nakon ulaska partizana u grad, Đulić je kazao kako mostarski UABNOR inzistira da se to pitanje konačno istraži do kraja.

- Mi prikupljamo građu i predat ćemo zahtjev tužilaštvu da se to istraži. Pri kraju smo i to ćemo uraditi, ali ćemo prije toga sjesti s predstavnicima Franjevačke provincije, vidjeti šta oni imaju i staviti na to tačku. Ne može grad ili bilo ko biti talac nečeg što je nekad neko gurnuo pod tepih, šta god to bilo - poručio je.

Šestodnevna manifestacija "Dani antifašizma u Mostaru" nastavlja se večeras u kući Gojka Vukovića "Antifašističkim sijelom", dok je centralna manifestacija zakazana za subotu, 16. februara, kada će biti dodijeljena i "februarska priznanja" te upriličena posjeta Partizanskom spomen groblju.

(FENA) R. G.

Vezane vijesti

U subotu otvaranje panoramskog kotača u Mostaru

U Mostaru izložba i proglašenje najboljih radova u sklopu Dana frankofonije

Obavijest za građane Splitske ulice u Mostaru

Promo

Obuka za CNC operatere u Tehnološkom parku INTERA

M:tel: Savršena kombinacija – Huawei telefon i pametni sat s popustom

M:tel: Stiglo nam je Proljeće!