Bosna i Hercegovina     | 04.07.2022. 14:15 |

Suradnja Crne Gore i BiH u oblasti zaštite i spašavanja

FENA Zorana Pavković, Foto: Emanuel Soča

MOSTAR, 4. srpnja (FENA) – Sporazum o suradnji i uspostavi prekograničnog partnerstva za bolji sustav upravljanja rizikom od katastrofa u prekograničnom području BiH-Crna Gora potpisan je u ponedjeljak u Mostaru, čime počinje regionalna suradnja na unapređenju prevencije, intervencije i procesa oporavka od katastrofa uzrokovanih klimatskim promjenama.

Sporazum su popisali čelni ljudi Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a, Udruženja LiNK Mostara te Fondacije za razvoj sjevera Crne Gore (FORS MNE), koji su partneri na projektu "Zajednički odgovor".

Ravnatelj Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a Eugen Ćubela kazao je kako potpisani sporazum predstavlja vrhunac suradnje iz proteklog razdoblja, koja se odvijala u sklopu dva projekta.

- Vrijednost novog projekta je oko 590 tisuća eura koji se ravnomjerno raspoređuju na sve partnere u projektu, a cilj projekta je opremanje i uvježbavanje jedinica za zaštitu i spašavanje naše županije i Crne Gore – istaknuo je Ćubela.

Za realizaciju projekta Europska unija osigurala je 490 tisuća eura bespovratnih sredstava.

Ćubela je naveo kako je osnovni problem s kojima se susreću jedinice za zaštitu i spašavanja nedostatak opreme te je najavio kako će s boljom i funkcionalnijom opremom spašavatelji biti spremni za mnoge pothvate.

- Tu mislim i na gorske službe spašavanja, na jedinice za spašavanje na vodi i pod vodom, veterinarsku zaštitu i ostale segmente zaštite i spašavanja - dodao je Ćubela.

Tamara Todorović iz Fondacije za razvoj sjevera Crne Gore izrazila je nadu da će međusobna suradnja doprinijeti jačanju sustava zaštite i spašavanja i u Crnoj Gori i u Bosni i Hercegovini.

- Obuke koje će biti organizirane u sklopu projekta, nabavka opreme za zaštitu i spašavanje u slučaju poplava, požara, kao i u slučaju drugih nepogoda, bit će dragocjene ljudima koji se na terenu suočavaju svakodnevno s velikom izazovima – ocijenila je Todorović.

Prema njezinim riječima, prirodne nesreće ne poznaju granice i susjedne države moraju surađivati i moraju biti upućene jedna na drugu.

Predsjednik Udruženja LiNK Tomislav Majić kazao je kako su do sada BiH i Crna Gora imali odličnu suradnju i kroz druge neformalne vidove suradnje, a sada će se kroz ovaj projekt ta suradnja institucionalizirati.

- Kroz ovaj projekt želimo nadograditi ono što je već stvoreno i prekogranično se povezati. Naša zona implementacije je naša županija, plus grad Trebinje koji graniči s Crnom Gorom. S crnogorske strane praktički će se pokrivati sve općine od sjevera do juga koje graniče s BiH – izjavio je Majić.

Realizacija projekta započela je 1. srpnja i trajat će dvije godine.

Preuzmite VIDEO

(FENA) R. G.

Vezane vijesti

Kurti zatražio od Srbije da kosovskim vlastima izruči Milana Radoičića

Vučić: Stvar je Crne Gore kako će se postaviti prema rezoluciji o Srebrenici

Crnogorska vlada usvojila amandmane na prijedlog Rezolucije o genocidu u Srebrenici

Promo

ASA Banka predstavlja stambeni kredit uz fleksibilnu otplatu: Ratu skroji kako ti stoji!

M:tel: Svjetski dan telekomunikacija i informacijsko društva - Digitalne inovacije za održivi razvoj

MTEL: Panel-diskusija u okviru kampanje 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu' u Tuzli