Bosna i Hercegovina     | 28.04.2022. 16:02 |

FMRSP - Novi Zakon o zaštiti na radu prvi korak u reformi te oblasti

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 28. aprila (FENA) - Povodom Svjetskog dana sigurnosti i zdravlja na radu koji se obilježava 28. aprila, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike objavilo je da se taj dan obilježava i kao dan sjećanja na stradale i povrijeđene radnike, s ciljem odavanja počasti žrtvama povreda na radu i profesionalnih bolesti, odnosno radi unapređenja zaštite na radu i smanjenja broja povreda na radu, profesionalnih oboljenja i oboljenja u vezi s radom.

Također, ističu da se obilježavanjem tog dana nastoji uticati i na podizanje svijesti o važnosti osiguranja zdravog i sigurnog okruženja za rad, što je u skladu i sa odredbama Evropske konvencije o ljudskim pravima prema kojoj svaki radnik ima pravo raditi u uslovima u kojima se cijeni njegovo zdravlje, sigurnost i dostojanstvo.

Prateći definiciju sigurnosti i zdravlja na radu koja ukazuje da zdravlje nije samo odsustvo bolesti, istaknuto je da se obilježavanjem tog dana promoviše i značaj prevencije povreda na radu i profesionalnih oboljenja širom svijeta. Ostvarenju navedenih ciljeva doprinose svi sudionici, uključujući organe vlasti, poslodavce, radnike, ovlaštene organizacije za obavljanje stručnih poslova iz oblasti zaštite na radu, udruženja za unaprjeđenje zaštite na radu, zdravstvene, te naučno-istraživačke institucije.

U skladu s navedenim, iz Ministarstva podsjećaju da je u Federaciji BiH u novembru 2020. stupio na snagu novi Zakon o zaštiti na radu koji je zasnovan na istim načelima kao i moderni zakoni iz ove oblasti koji su primjeni i u drugim zemljama regiona, te kojim se osigurava sistem pravila čijom primjenom se, prije svega, postiže prevencija u nastajanju povreda na radu, profesionalnih oboljenja i drugih oboljenja u vezi s radom, posebna zaštita žena u vezi s materinstvom, mladih, invalida i profesionalno oboljelih osoba od daljeg oštećenja zdravlja i umanjenja radne sposobnosti, očuvanje radne sposobnosti starijih radnika u granicama primjerenim njihovoj životnoj dobi, kao i zaštita radne okoline.

Dodaju da donošenje novog Zakona o zaštiti na radu predstavlja prvi korak u reformi te oblasti u Federaciji BiH, te je stupanjem na snagu tog zakona stvoren pravni osnov za donošenje većeg broja podzakonskih, odnosno provedbenih akata, kojim će se izvršiti i konkretizacija odredaba ovog zakona u odnosu na posebne djelatnosti, te se i na taj način nastaviti sa usklađivanjem propisa iz te oblasti s pravnom tečevinom Evropske unije.

S tim u vezi, to ministarstvo je u prethodnom periodu preduzimalo aktivnosti koje se odnose na izradu novih podzakonskih akata, te je donesen set pravilnika na osnovu kojih su stvoreni uvjeti za vršenje procjene rizika na radnim mjestima i mjestima rada u radnoj okolini. Također, doneseni su i pravilnici koji se odnose na stručno osoblje za obavljanje poslova zaštite na radu kod poslodavca, kao i radnike koji obavljaju stručne poslove iz oblasti zaštite na radu u ovlaštenim organizacijama.

Iz resornog ministarstva navedeno je i da je obilježavanje Svjetskog dana sigurnosti i zdravlja na radu svake godine vezano za određenu temu iz oblasti zaštite na radu, te je u tom smislu, Međunarodna organizacija rada objavila da će se Svjetski dan sigurnosti i zdravlja na radu 2022. odnositi na temu učešća svih uključenih aktera i socijalnog dijaloga u stvaranju pozitivne kulture sigurnosti i zdravlja.

Naime, tokom pandemije COVID-19, pokazalo se da je jak sistem zaštite na radu, koji uključuje značajno učešće vlada, poslodavaca, radnika, aktera javnog zdravlja i svih relevantnih strana na nacionalnom i nivou poslodavaca, bio ključan u zaštiti radnog okruženja i zaštiti sigurnosti i zdravlja radnika. Kroz efikasan socijalni dijalog, vlade i socijalni partneri aktivno učestvuju u svim fazama procesa donošenja odluka o zaštiti na radu.

Na nivou radnog mjesta, zadovoljavajuća zaštita na radu je ona u kojoj se pravo na sigurno i zdravo radno okruženje cijeni i promoviše kako od strane poslodavca, tako i od strane radnika. Pozitivna kultura zaštite na radu izgrađena je na inkluziji, kroz značajno uključivanje svih strana u kontinuirano unaprjeđenje sigurnosti i zdravlja na radu.

Naglašeno je da se na radnom mjestu sa snažnom kulturom zaštite na radu, radnici osjećaju pozvanim da izraze zabrinutost u vezi s mogućim rizicima ili opasnostima u pogledu zaštite na radu na radnom mjestu, a poslodavac je dužan da sarađuje s radnicima kako bi se pronašla odgovarajuća, efikasna i održiva rješenja. Navedeno zahtjeva otvorenu komunikaciju i dijalog izgrađen na povjerenju i međusobnom poštovanju.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike poziva poslodavce, radnike, ovlaštene organizacije za obavljanje stručnih poslova iz oblasti zaštite na radu, udruženja za unapređenje zaštite na radu i druge uključene aktere, da zajedno sa organima vlasti, zajedničkim djelovanjem nastave sa aktivnostima koje se odnose na generalno provođenje i unapređenje mjera zaštite na radu, a posebno onih koje se u skladu s temom Međunarodne organizacija rada ove godine zasnivaju na socijalnom dijalogu u stvaranju pozitivne kulture sigurnosti i zdravlja na radu.

(FENA) D. V.

Vezane vijesti

Federalno ministarstvo rada pojačava nadzor nad zapošljavanjem osoba sa invaliditetom

FMRSP: Oko 26 miliona KM za aprilske isplate naknada neratnim invalidima, civilnim žrtvama rata

FMRSP - Objavljen Pravilnik o ocjenjivanju oštećenja organizma civilnih žrtava rata

Promo

ASA Banka predstavlja stambeni kredit uz fleksibilnu otplatu: Ratu skroji kako ti stoji!

M:tel: Svjetski dan telekomunikacija i informacijsko društva - Digitalne inovacije za održivi razvoj

MTEL: Panel-diskusija u okviru kampanje 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu' u Tuzli