Bosna i Hercegovina     | 11.12.2021. 10:44 |

Lokalne vlasti uz pomoć Dogs Trusta imaju priliku riješiti problem pasa lutalica

FENA Darinka Mitrović

SARAJEVO, 11. decembra (FENA) - Direktor Ureda za veterinarstvo BiH Saša Bošković i šef Predstavništva Fondacije Dogs Trust u BiH Anel Bećirović smatraju da samo sistemski, odgovoran i dosljedan pristup vodi ka sigurnom rješenju problema napuštenih pasa.

Govoreći o problemu pasa lutalica, državnom Zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja koji omogućava njegovo rješenje, odgovornim za provedbu ove legislative i razlozima zbog kojih se ovaj problem kontinuirano ponavlja, Bošković i Bećirović su se složili da uz značajnu pomoć Dogs Trusta, lokalne vlasti imaju priliku lakše, jeftinije i brže ispuniti svoju obavezu, provesti Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja i uspostaviti samoodrživi sistem za upravljanje populacijom pasa.

Samo tako se, kako su naveli, može postići trajno i održivo rješenje po uzoru na sve evropske zemlje i samo tako se problem neće vraćati kao što se to sada dešavalo.

Ured za veterinarstvo BiH je kao najviša veterinarska instanca u zemlji, kreirala državni Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja koji je usvojen još 2009. godine. Bošković je rekao da je provedba tog zakona, kao i svakog drugog, isključiva odgovornost vlasti, u ovom slučaju lokalnih, tj. opština.

- Opštine i druge institucije lokalne vlasti jedine imaju obavezu, pravo, mogućnost i resurse da provedu ovaj zakon i da trajno riješe problem pasa lutalica. Zato ovim putem apelujemo na lokalne vlasti širom zemlje, uključujući i razne vrste i nivoe inspekcija, da počnu ozbiljno i odlučno raditi na tome - istakao je Bošković.

Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja, prema njegovim riječima, donio je progresivne novitete u odnosu na stari sistem koji se zasnivao na nehumanosti, uništavanju i koji nije djelovao na uzroke. Propisao je efikasne mjere za upravljanje populacijom pasa na održiv i human način, i tako u ovoj oblasti uskladio BiH sa evropskim standardima.

- Nažalost, lokalne vlasti nisu bile dovoljno edukovane, a niti su se dovoljno pripremile za njegovu provedbu, pa tako nisu ni uskladile svoje budžete i aktivnosti sa propisanim mjerama, zbog čega je problem i eskalirao. Važno je naglasiti da ovaj zakon štiti kako dobrobit životinja, tako i zajednice, jer neodgovorno držanje pasa otvara mogućnost za rizike koji se zakonski mogu i trebaju spriječiti. Inspekcije bi posebno trebale obratiti pažnju na bilo koju neregistrovanu aktivnost vezanu za životinje, što često uključuje i nezakonito profitiranje pojedinaca ili grupa, jer to nije u interesu ni životinja ni zajednice - dodao je Bošković.

Ured za veterinarstvo BiH, kako je naglasio, podržava Fondaciju Dogs Trust koja je, iako to nije obavezna, od 2012. godine u BiH najaktivnija u vezi provedbe Zakona, odnosno elemenata zakonskog, humanog i efikasnog sistema za upravljanje populacijom pasa.

- Cijenimo njenu isključivo dobrovoljnu, ali vrlo značajnu podršku koja direktno pomaže provedbu progresivnog, domaćeg zakona, efikasnije rješavanje problema pasa lutalica, a koja ima i izuzetno povoljan utjecaj na veterinarsku struku u BiH - kazao je Bošković .

Bećirović je govoreći o aktivnostima i ulozi Dogs Trusta u rješavanju problema pasa lutalica podsjetio da je Fondacija Dogs Trust nezavisna dobrotvorna organizacija iz Velike Britanije sa 130 godina iskustva u oblasti dobrobiti i upravljanja populacijom pasa, te udomljavanja.

- U BiH od 2012. godine svoju pomoć pruža na isključivo dobrovoljnoj osnovi, u čemu je postigala vrlo značajne rezultate, sigurno time pomažući da se problem za brojne regije u BiH gdje su bili aktivni značajno ublaži, pri tome unaprijeđujući i dobrobit pasa. Ali, bez angažmana vlasti kao jedinih obaveznih, i jedinih koji zapravo imaju na raspolaganju sve zakonske i druge mogućnosti, nažalost ovako značajna podrška, trud i ulaganja, kao i postignuti rezultati, mogu biti poništeni. Ako lokalne vlasti ne iskoriste naše rezultate i pomoć i ne nastave provoditi propisane mjere zakona nakon što se završe naše aktivnosti i problem stavi pod kontrolu, problem se vrlo brzo počne vraćati – rekao je Bećirović.

Najavio je nedavno da nakon evaluacije učinka svoje podrške, rade na novom pristupu.

- Iako smo našom podrškom pomogli da se problem u velikoj mjeri u brojnim regijama zemlje stavi pod kontrolu, te kroz kampanje masovne sterilizacije pasa spriječili da na ulice dođu nova legla, na stotine hiljada novih pasa, smatramo da se naši resursi mogu iskoristiti još efikasnije. Zato je naš plan da od sada svoje programe provodimo samo u onim regijama čije lokalne vlasti unaprijed demonstriraju da su se upoznale sa zakonskim mjerama i da su pokrenule korake ka njihovoj punoj, dosljednoj, kontinuiranoj i transparentnoj provedbi. Vjerujemo da samo tako naši rezultati neće biti pod rizikom da budu poništeni, već zapravo maksimalno iskorišteni da lokalne vlasti na što lakši način i uz što manja opterećenja za lokalni budžet uspostave trajni sistem koji će osigurati da se problem više ne vraća - rekao je Bećirović.

Direktor Ureda za veterinarstvo BiH Saša Bošković je poručio da su dobro stanje zajednice i dobrobit životinja usko povezane. Dodao je da su ljudi odgovorni, a ne životinje i da problem neće biti riješen preko noći, ali samo zakonsko i sistemsko rješenje ga može riješiti trajno, i garantovati da se problem više nikada ne ponovi.

- Napominjem da su nesistemski pristup i sporadične aktivnosti, posebno one koje nisu ni transparentne, protuzakonite, nehumane, ali i ekonomski potpuno neefikasne. Korištenje ionako ograničenog budžeta bez plana za održivo rješenje je u najmanju ruku neodgovorno i prema građanima koji biraju i finansiraju svoje vlasti. Zato je moja poruka za kraj upućena rukovodećim u opštinskim i drugim nivoima lokalnih vlasti: Dobro se upoznajte sa Zakonom, počnite sistemski djelovati u skladu s njim, i iskoristite ovako vrijednu pomoć koja vam je na raspolaganju! Ne mogu dovoljno naglasiti koliko će vam taj posao bio lakši, a i troškovi iz budžeta manji, uz Dogs Trust podršku koja od sada opravdano ima drugačiji pristup – da pomogne onima koji i sami žele da riješe problem i koji aktivno već rade na tome – naglasio je Bošković.

Zajednica, kako je poručio šef Predstavništva Fondacije Dogs Trust u BiH Anel Bećirović, može biti sretna samo ako su i psi u njoj sretni.

-bVjerujemo da psima nije mjesto na ulici, ali ipak, oni su tu, i to ne svojom odlukom i zaslugom, jer za to nemaju kapacitet. Samo sistemski i odgovoran, dosljedan pristup vodi ka sigurnom rješenju. U tom smislu, pozivamo lokalne vlasti da ispune svoju obavezu, a one koji su već pokrenuli konkretne inicijative u tom pravcu, pozivamo da posjete našu web stranicu i tu se detaljno upoznaju sa našim novim pristupom i načinom na koji se mogu prijaviti za našu podršku – rekao je Bećirović.

(FENA) M. L.

Vezane vijesti

Ured za veterinarstvo BiH - Na području Gradiške potvrđen virus ptičije gripe

Košarac: Unaprijediti vanjskotrgovinski promet roba životinjskog porijekla

Druženje Fondacije Dogs Trust u BiH u Sarajevu

Promo

Generalnoj direktorci kompanije m:tel Jeleni Trivan uručeno priznanje Zlatni grb grada Banjaluka

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu