Ekonomija     | 30.04.2020. 18:05 |

NLB za 2.191 klijenta odobrila moratorij ili neku od posebnih privremenih mjera

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 30. aprila (FENA) - NLB Banka d.d. Sarajevo je do 30. aprila odobrila zahtjeve 2.191 klijentu, fizičkoj ili pravnoj osobi, za privremenu mjeru moratorij ili neku od posebnih mjera predviđenih Odlukom Agencije za bankarstvo FBiH o privremenim mjerama za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica uzrokovanih virusnim oboljenjem "Covid–19".

Zaključno sa 30. aprilom odobrene su mjere za 44 klijenta pravna subjekta na osnovu individualnih zahtjeva, dok je za 2.147 klijenata fizičkih osoba privremena mjera moratorij odobrena samoincijativno od Banke, od čega je 444 klijenata prethodno podnijelo i individualni zahtjev prema Banci.

Privremena mjera moratorij je odobrena samoincijativno od Banke klijentima, fizičkim osobama koja su zaposlena u firmama čije su djelatnosti identifikovane kao djelatnosti u cjelosti ili indirektno pogođene trenutnom situacijom (virusnim oboljenjem "Covid–19"), koje nikako ili u manjoj mjeri obavljaju poslovanje (npr. transport, turizam, ugostiteljstvo.

Samoincijativno, od strane Banke, moratorij je odobren i za uposlene u firmama s djelatnostima čiji je rad obustavljen naredbama Federalnog štaba civilne zaštite FBiH, kao i drugim djelatnostima koje su direktno ili indirektno pogođene trenutnom situacijom. Sve klijente Banka je kontaktirala kako bi se obezbjedila saglasnost na uvedenu mjeru, ali i u svrhu obrade potencijalnog zahtjeva za neku drugu mjeru koju Odluka predviđa nakon isteka moratorija kao privremene mjere.

Od ukupnog broja individualnih zahtjeva korisnika kredita fizičkih i pravnih osoba za privremenom mjerom moratorij ili nekom od posebnih mjera, na fizičke osobe se odnosi preko 90 posto odobrenih zahtjeva.

Banka primjenjuje indivudualni pristup pravnim osobama pri odobravanju neke od mogućih mjera za ublažavanje nepovoljnih ekonomskih posljedica uzrokovanim virusnim oboljenjem "Covid-19", dok za fizičke osobe Banka koristi dualni pristup, odnosno individualni i portfolio pristup.

Banka će i dalje raditi na prepoznavanju i  kreiranju portfolio Grupa fizičkih osoba s ciljem što efikasnijeg pristupa i tretiranja osoba koje su direktno ili indirektno pogođena pandemijom. Ovakav pristup daje mogućnost da se veliki broj zahtjeva odobri odjednom čime Banka djeluje preventivno i daje brza rješenja klijentima zaposlenim u pogođenim industrijama.

Najveći broj podnesenih zahtjeva fizičkih osoba odnosio se na primjenu mjere na kredite opšte potrošnje, dok su se zahtjevi pravnih osoba uglavnom odnosili na trgovinu na veliko i malo, prerađivačku industriju kao i klijente čija je primarna djelatnost prijevoz i skladištenje.

Klijentima NLB Banke kojima je odobren moratorij, a naplaćena rata kredita u vrijeme obrade zahtjeva nakon 31. marta, Banka će izvršiti povrat sredstava. Nikakve naknade, niti zatezne kamate neće biti naplaćene.

- U ovom trenutku u toku je dodatna obrada svih zahtjeva klijenata koji su pristigli, njih preko 1.600 i Banka svakodnevno rješava svaki pojedinačni zahtjev, te sukladno tome informira klijente.  Ljudi koji su ostali bez redovih primanja su zabrinuti i zato smo sve naše resurse u ovom trenutku usmjerili kako bismo u što kraćem roku sve zahtjeve procesuirali i obavijestili klijente o odobrenim mjerama, posebno one koji su direktno pogođeni Odlukom, tj. kojima je bio zabranjen rad. I dalje pozivamo sve klijente čije je pogoršana kreditna sposobnost uzrokovana nastalom pandemijom, da  svoj zahtjev za moratorij podnesu putem web stranice Banke. Sve pristigle zahtjeve Banka će obrađivati u najkraćem mogućem roku - navode iz NLB Banke d.d. Sarajevo.

(FENA) M. B.

Vezane vijesti

Crikvenica: U Thalassotherapiu se vraćaju zaštitne maske

CBBiH - Krediti na kraju oktobra 23,19 milijardi KM, a depoziti 30,89 milijardi KM

Papa Franjo kaznio kardinala Raymonda Burkea, konzervativnog visokog američkog svećenika

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'