Sport     | 17.11.2019. 21:44 |

Pobjeda bh. košarkašica nad Švicarskom i drugi trijumf u kvalifikacijama

SARAJEVO, 17. novembra (FENA) - Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

Nakon trijumfa u gostima protiv Rusije na startu kvalifikacija, košarkašice BiH su večeras u Sarajevu, u drugom kolu C-grupe pobijedile selekciju Švicarske sa 80:61 (21:11, 27:18, 24:22, 8:10).

Susret je protekao u potpunoj dominaciji bh. reprezentacije koja je opravdala ulogu favorita i s maksimalnim učinkom završila prvi "prozor" u kvalifikacijama.

Nakon izjednačenih uvodnih minuta, košarkašice BiH su u finišu prve četvrtine za kratko vrijeme slomile otpor gošći i došle do dvocifrene prednosti, koja je u drugoj četvrtini rasla do 24 poena.

U drugom poluvremenu gošće su donekle uspjele parirati, ali su bh. košarkašice držale rezultatsku prednost oko 20 poena i rutinski susret privele kraju.

Najefikasnije i u večerašnjoj pobjedi bh. tima bile su Jonquel Jones i Marica Gajića, a obje su ostvarile "double-double" učinak. Jones je postigla 26 poena uz 16 skokova, a Gajić 18 poena i 18 skokova. Dvocifren poenterski učinak imale su također Tamara Kapor sa 12 i Nikolina Džebo sa 10 poena.

U reprezentaciji Švicarske najefikasnije su bile Alexia Rol sa 17 i Evita Herminjard sa 15 poena.

U drugom susretu u grupi Rusija je savladala Estoniju sa 96:66.

Nakon dva kola reprezentacija BiH je u vodstvu sa četiri boda, Rusija i Švicarska imaju po tri, a Estonija dva boda.

Kvalifikacije se nastavljaju u novembru sljedeće godine, a u trećem kolu BiH dočekuje selekciju Estonije.