Ekonomija     | 22.04.2019. 14:42 |

BiH mora izgraditi sistem infrastrukture kvaliteta kao u EU

FENA Senka Trgovčević

SARAJEVO, 22. aprila (FENA) – Predsjednik Privredne komore Federacije BiH Mirsad Jašarspahić danas je na konferenciji u Sarajevu o izazovima u sistemu infrastrukture kvaliteta u BiH kazao da je taj sistem veoma loše razvijen i u principu umjesto da olakša poslovanje više predstavlja barijeru domaćim kompanijama, zbog čega industrijski sektor trpi značajne posljedice.

Osnovni zadatak ovoga sistema je pružanje usluga kompanijama u oblasti laboratorijskih ispitivanja (ocjenjivanja usklađenosti), standardizacije, akreditacije i mjeriteljstva, kao i kontrola tržišta kako bi se zaštitilo zdravlje ljudi, životinja i okoliša.

- U ovako lošem poslovnom ambijentu domaće kompanije nemaju odgovarajuću pomoć sistema infrastrukture kvaliteta u BiH, što im je posebno potrebno prilikom izvoza. Zbog toga izvozna bh. preduzeća moraju da koriste skupe usluge inostranih laboratorija prilikom izvoza na tržište EU, što ima negativne posljedice na konkurentnost naših kompanija – naglasio je Jašarspahić.

Razmatrajući izazove u sistemu infrastrukture kvaliteta u BiH, učesnici konferencije,  predstavnici bh. kompanija i članice grupacije Svjetske banke IFC-a, zaključili su da je prioritetno u ovoj oblasti donijeti strategije infrastrukture kvaliteta na nivou BiH, preuzeti direktive novog pristupa EU na nivou Vijeća ministara BiH, te potpisati ACAA sporazum (Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products) sa EU u određenim oblastima metalske i elektroindustrije.

S obzirom na to da je Zakon o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanje usklađenosti temeljni pravni akt za sistem infrastrukture kvaliteta u BiH potrebno je da ga Vijeće ministara BiH u potpunosti implementira, posebno u segmentu preuzimanja direktiva EU, što bi, kako je rečeno, značajno doprinijelo razvoju poslovnog ambijenta.

- Realizacija navedenih mjera je preduslov za izgradnju savremenog sistema infrastrukture kvaliteta koji će značajno unaprijediti poslovni ambijent u BiH što će doprinijeti da naše kompanije budu konkurentnije na međunarodnom tržištu – dodao je Jašarpašić.

Menadžer za izvoz u mesnoj industriji iz Tešanja „MADI“ Amir Vilašević istakao je da će se svojim kvalitetom ova kompanija i dalje boriti za izlazak na tržište zemalja Evropske unije.

Direktor Zeničke razvojne agencije (ZEDA) Senad Pašalić ukazao je da se Uredba (EU) br. 305/2011 o utvrđivanju usklađenih uvjeta za stavljanje na tržište građevnih proizvoda u BiH primjenjuje u određenim fragmentima, te se nije ušlo u njenu punu primjenu, a to pred same proizvođače stavlja čitav niz zahtjeva.

- Prije svega kvalitetne interne kontrole i kontrole procesa proizvodnje, što čini jedan proizvod konkurentnim – rekao je Pašalić.

Također, značajan problem koji se pojavljuje zbog nerazvijenog sistema infrastrukture kvaliteta je nezaštićeno tržište BiH od nekvalitetnih i nesigurnih proizvoda iz inostranstva.

Zbog toga se, kako je istaknuto na konferenciji, domaće kompanije izlažu nelojalnom konkurentskom pritisku iz inostranstva.

 

(FENA) D. V.

Vezane vijesti

U Sarajevu u maju Prva konferencija nacionalnih manjina u BiH

MO i OSBiH domaćini NATO Konferencije strateških vojnih partnera MSPC 24

Otvaranje NATO Konferencije strateških vojnih partnera MSPC 24

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'