Sport     | 27.01.2019. 20:02 |

Šah - Jasmin Sadiković pobjednik Memorijala 'Nijaz Duraković'

FENA Hasan Selhanović

SARAJEVO, 27. januara (FENA) - Fakultet političkih nauka (FPN) Univerziteta u Sarajevu danas je organizirao Memorijalni šahovski turnir "Dr. Nijaz Duraković".

Turnir se igrao u znak sjećana na dugogodišnjeg profesora FPN-a i istaknutog društveno-političkog radnika.

Na turniru, održanom u svečanoj sali FPN, učestvovalo je 14 šahista, ličnosti iz kulturnog i javnog života BiH i regiona.

Na otvaranju turnira o liku i djelu Nijaza Durakovića govorio je i profesor Fakulteta političkih nauka Suad Kurtćehajić.

- Nijaz Duraković je jako volio šah. Osim toga, napravio je dvije brilijantne karijere, onu profesorsku i političku. On je u 21. godini završio na ovom fakultetu Odsjek sociologije, u 25. godini je magistrirao, u 30. postao docent. Sa 37 bio je profesor doktor. Politički je djelovao u najsudbonosnijem vremenu za našu zemlju - istakao je Kurtćehajić.

Nakon odigranih devet kola pobjednik memorijala je Jasmin Sadiković iz Goražda sa 6,5 poena, koliko je osvojio i drugoplasirani Milenko Srdić iz Kaknja, dok je treće mjesto osvojio Bajro Obuća iz Goražda sa 6 poena.

Turnir je igran po "Švicarskom sistemu" uz tempo igre 15 minuta po igraču.

Organizatori turnira osigurali su pehare za trojicu prvoplasiranih, ali i druge nagrade za najuspješnije takmičare.

Tehnički organizator bio je Šahovski klub "Sarajevo", a sudije Memorijala bili su Emin Kemura (internacionalni sudija) i Zlatko Miladinović (nacionalni sudija).