Regija     | 01.08.2018. 08:08 |

Slovenska Ljevica (L) odbila ulazak u moguću Šarčevu vladu

FENA Agencije

LJUBLJANA, 1. kolovoza (FENA) - Stranka Ljevica (L) od koje ovisi mogućnost formiranja slovenske vlade lijevog centra u koju bi bilo uključeno šest stranaka pod vodstvom Marjana Šarca, jednog od dvaju potencijalnih mandatara za sastav nove slovenske vlade, odlučila je da u Šarčevu koaliciju neće ući, ali je spremna glasovati za Šarca kao mandatara i podržati njegovu eventualnu vladu kao "manjinsku projektnu vladu", potvrdio je u razgovoru za Slovensku televiziju predsjednik Ljevice (L) Luka Mesec, nakon šestosatnog sastanka izvršnog odbora stranke koji je o tome odlučivao glasovanjem.

 Mesec je kazao da su krajem tjedna vodili "konstruktivne" razgovore sa Šarcem o mogućem ulasku u vladu, ali se je većina članova odbora odlučila samo za projektnu suradnju s potencijalnom Šarčevom manjinskom vladom jer nisu zadovoljni svim koncesijama koje su od Šarca u pregovorima postigli.

Zato će Ljevica (L), najavio je Mesec, već u srijedu Šarčevoj stranci i ostalim strankama koje su spremne s njime ići u koaliciju, ponuditi sporazum o projektnoj suradnji, temeljem kojega bi u parlamentu najprije dali glasove Šarcu kao mandataru nove vlade, a kasnije i njegovoj vladi i njegovim ministrima  iako sami u vladu ne žele ući.

Mesec je rekao da su zadovoljni pristankom Šarčeve skupine stranaka da pristanu na zahtjev Ljevice (L) da se minimalne mirovine u Sloveniji podignu na 620 eura te poprave koeficijenti za izračun mirovinske osnovice, a također i pristankom na zahtjev Ljevice da se povećaju minimalne plaće, no da sa Šarcem i strankama koje ga podržavaju nisu uspjeli doći do sporazuma o zaustavljanju privatizacije državnih tvrtki i banaka, da je odbijena većina prijedloga Ljevice (L) o smanjenju izdvajanja za obranu i povećanju poreza iz dohotka i dobiti kompanija, zbog čega u vladu ne namjeravaju ući, prenosi Hina. 

Kao jednu od tema u kojoj nisu našli suglasje sa Šarčevom grupacijom stranaka Mesec je naveo da one nisu pristale na njihov zahtjev da se sa granice s Hrvatskom ukloni bodljikava žica, promijeni vanjska politika u nekim segmentima i odnos prema ljudskim pravima.

S druge strane, Mesec je rekao da je zadovoljan postignutom koncesijom, odnosno obećanjem koje su dobili od Šarca, a odnosi se na zdravstveni sustav za koji žele da ne bude privatiziran i da bude javno dostupan svim slovenskim stanovnicima pod povoljnim uvjetima.

U petak će se navršiti dva mjeseca od kako su u Sloveniji završeni parlamentarni izbori, a na kojima je u novi parlament mandate dobilo čak devet stranaka, što komplicira mogućnost formiranja nove vlade.

(FENA) I. B.

Vezane vijesti

Golob vjeruje da će Plenković formirati novu hrvatsku vladu

Ambasador Slovenije posjetio IDDEEEA-u - Prijateljski odnos Slovenije prema BiH

Fajon u ponedjeljak u Sarajevu, najavljeni razgovori s Konakovićem

Promo

Generalnoj direktorci kompanije m:tel Jeleni Trivan uručeno priznanje Zlatni grb grada Banjaluka

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu