Stranačke aktivnosti     | 06.07.2018. 19:21 |

Saopćenje za javnost Stranke za BiH

FENA Saopćenje

 

Tarik Delić

Predsjednik Asocijacije mladih Stranke za Bosnu i Hercegovinu

Stav/komentar

Već se odavno trebalo ukorijeniti otvoreno gradjansko društvo, a izborni legitimitet generirati iz neotuđivog prava glasa svakog pojedinc-suverenog građanina..

24 godine od završetka rata i agresije na Bosnu i Hercegovinu, nacionalistička politika nastavlja da dominira bosanskom scenom.

Sistematska korupcija je široko rasprostranjena skoro na nivou pandemije, nezaposlenost je među najvišim u svijetu, vladina potrošnja je van kontrole i nastavlja da raste, kontinuirano povećanje cijena, birokratija je prisutna na svakom koraku. Jedino sto  zasigurno   napreduje jeste nacionalistička retorika i primitivizam.

Kombinacija svega ovog stvorila je okruženje za destabilizovanu zemlju i nefunkcionalnu državu sa lošom perspektivom za otvaranje novih radnih mjesta i stabilnost. Jedino rješenje koji mladi ljudi vide jeste odlazak. Uz nezaposlenost kao ključni faktor, mladi takodjer, traže stabilnost i red, gde mogu podići porodicu, znajući da im neće biti ‘ispiran mozak’ bolesnom retorikom zastrašivanja i ksenofobije koja vlada u ovoj nezdravoj sredini.

Građani su revoltivni i negoduju gotovo svakodnevno protiv stalnog  porasta cijena i korupcije, ali izgleda da njihove glasove niko niti čuje, niti želi da čuje. Čini se s toga da vlast čeka da negodovanje preraste u proteste i nasilje na ulicama.

Upravo to i jeste cilj trenutne vladajućih interesno-političkih "elite". Oni koriste populizam i nacionalističku retoriku da suprostavljaju i potčinjavaju ljude, i tako stvaraju podjele. Međutim, stvarna podjela i duboki rascjep, očigledno je iz dana u dan sve više jačaa između tzv. političke elite i osiromašenih i obespravljenih građana.

Iako su okolnosti zbog kojih postoje entiteti i pozadina oko njih zasebna  tema, njihovo postojanje je jedan od osnovnih razloga zašto zaostajemo za svakom drugom zemljom u Evropi.

Svakih nekoliko mjeseci imamo određene političare koji govore o referendumima, nezavisnosti i novim etno-teritorijalnim podjelama, i sami znajući da je tako neto nemoguće bez novih sukoba. Oni nikada neće ispoštovati obećanja u zavisnosti od toga kako ih ko gleda. Zašto? Jednostavno zato što bi oni uništili svoju vladavinu i izolovali narod, te više ne bi imali moć niti sistem koji bi im omogućio   da nastave na način na koji već par decenija rade.

Ali šta je sa identitetom, nacionalnim ponosom, jezikom, itd.? Ovo je paradoks Bosne i Hercegovine, gdje religija određuje vašu etničku pripadnost. Gotovo svuda u Zapadnoj civilizaciji postoji jasna terminološka i pojmovna  razlika između etniciteta i nacionalne pripadnosti. Ali, čini se da se ovo pravilo ne niti razmije niti stoga primjenjuje u Bosni i Hercegovini

Da budemo jasni, nije bitno da li se zovete Milorad, Bakir ili Dragan, vaša zemlja je Bosna i Hercegovina, i to da li sebe proglašavaju Marsovcima ili Zanzibarcima ne čini nikakvu razliku.

Svaki od njih treba da ima pravo na slobodu da prakticira svoju vjeru i da se identificira kako hoće, ali se oni moraju pridržavati zakona naše države, sto je jedino sto je važno.

Zasigurno bi odgovor koji bi drugi građanin u drugim zemljama dali takvima jeste “ako vam se ne sviđa, odlazite".

Ono što ne mogu učiniti je da, zloupotrebljavaju historiju i nameću narodu nacionalističku propagandu zbog svoje licne koristi.

Bez obzira na njihov pokušaj promjene ili relativizacije historijskih činjenica, one se ne mogu promijeniti. Za svaki pokušaj promjene historijskih činjenica postoje autentični historijski dokumenti- svjedoci historijske istine, dovoljno jaki da potuku sve  laži i falsifikate.

Postojanje entiteta i kantona zasigurno nas vodi u pogrešnom pravcu. Ako zaista želimo postici progresivnu politiku i ekonomske reforme, jedini način na koji možemo to postići je ukidanje postojanja tih istih kantona i entiteta.

Njihova egzistencija samo služi da bi se prao novac i koristi interesima političara na vlasti.

Ako se to ne dogodi, onda ćemo, zajedno sa nastavkom egzodusa mladih, nestati. Na granicama naše države postaviti onda table sa porukom: “ko zadnji izadje neka ugasi svijetlo”.

Pravni osnov za njihovo ukidanje postoji, ali da li postoji volja naroda? Ona politička ne postoji jer oni neće ići u korist vlastite štete!

 

 

Napomena: Fena se ograđuje od objavljenih informacija u ovoj rubrici i odgovornost za njihov sadržaj snose isključivo njihovi autori, odnosno pošiljatelji.

(FENA) D. V.

Vezane vijesti

Saopćenje za javnost Stranke za BiH

Omerović: Zdravstvo ove godine troši tri milijarde maraka na nivou Federacije BiH

Saopćenje za javnost Stranke za BiH

Promo

M:tel: Savršena kombinacija – Huawei telefon i pametni sat s popustom

M:tel: Stiglo nam je Proljeće!

Predstava 'Kako sam se nadala dobro se nisam udala' u BKC Sarajevo