SARAJEVO, 19. juna (FENA) - Nogometna reprezentacija Rusije zabilježila je drugu pobjedu na Svjetskom prvenstvu u njihovoj zemlji.
U prvom susretu 2. kola u A-grupi Rusi su večeras u Sankt Peterburgu pobijedii selekciju Egipta sa 3:1 (0:0).
Sa šest bodova i gol-razlikom 8:1 Rusi su praktično izborili nastup u osmini finala, kao prva reprezentacija na SP-u.
Sva četiri pogotka postignuta su u drugom poluvremenu. Domaćini su poveli u 47. minuti autogolom Ahmeda Fathija. Golovima Denisa Čeriševa i Artem Dzube u 59. i 62. minuti Rusi du došli do ubjedljive prednosti od 3:0, a poraz Egipćana ublažio je Mohamed Salah u 73. minuti iz penala.
U drugom susretu A-grupe sutra u Rostovu na Donu od 17.00 sati igraju Urugvaj i Saudijska Arabija.
U A-grupi vodi Rusija sa šest bodova, drugi je Urugvaj sa tri boda i utakmcom manje, dok su Saudijska Arabija i Egipat bez bodova.
U posljednje dvije utakmice 1. kola danas su u H-grupi reprezentacije Japana i Senegala zabilježile pobjede.
U H-grupi Japan je u Saransku pobijedio Kolumbiju sa 2:1 (1:1), a istim rezultatom u Moskvi završen je susret Senegal - Poljska.
Japanci su poveli već u 6. minuti golom Kagawe iz penala, rezultat je izjednačio Quintero u 39. minuti iz slobodnog udarca sa 17 metara, dok je konačni rezultat postavio Osaka u 73. minuti.
Kolumbija je gotovo cijeli susret imala igrača manje, nakon isključenja Carlosa Sancheza u 3. minuti.
Senegal je u Moskvi iznenadio Poljsku. Afrička reprezentacija povela je autogolom Thiaga Cioneka u 37. minuti. Rezultat je u 60. minuti povećao M'Baye Niang, dok je strijelac gola za Poljsku četiri minuta prije bio Grzegorz Krychowiak.
Rezultati i raspored utakmica na SP:
14. juna:
A-grupa: Rusija - Saudijska Arabija 5:0 (2:0)
15. juna:
A-grupa: Egipat - Urugvaj 0:1 (0:0)
B-grupa Maroko - Iran 0:1 (0:0)
B-grupa: Portugal - Španija 3:3 (2:1)
16. juna:
C-grupa: Francuska - Australija 2:1 (0:0)
C-grupa: Peru - Danska 0:1 (0:0)
D-grupa: Argentina - Island 1:1 (1:1)
D-grupa: Hrvatska - Nigerija 2:0 (1:0)
17. juna:
E-grupa: Kostarika - Srbija 0:1 (0:0)
E-grupa: Brazil - Švicarska 1:1 (1:0
F-grupa: Njemačka - Meksiko 0:1 (0:1)
18.juna:
F-grupa: Švedska - Južna Koreja 1:0 (0:0)
G-grupa: Belgija - Panama 3:0 (0:0)
G-grupa: Tunis - Engleska 1:2 (1:1)
danas:
H-grupa: Kolumbija - Japan 1:2 (1:1)
H-grupa: Poljska - Senegal 1:2 (0:1)
A-grupa: Rusija - Egipat 3:1 (0:0)
20. juna:
17.00 A-grupa: Urugvaj - Saudijska Arabija (Rostov na Donu)
14.00 B-grupa: Portugal - Maroko (Moskva)
20.00 B-grupa: Iran - Španija (Kazan)
21. juna:
14.00 C-grupa: Danska - Australija (Samara)
17.00 C-grupa: Francuska - Peru (Jekaterinburg)
20.00 D-grupa: Argentina - Hrvatska (Nižnji Novgorod)
22. juna:
17.00 D-grupa: Nigerija - Island (Volgograd)
14.00 E-grupa: Brazil - Kostarika (St. Peterburg)
20.00 E-grupa: Srbija - Švicarska (Kaliningrad)
23. juna:
17.00 F-grupa: Južna Koreja - Meksiko (Rostov na Donu)
20.00 F-grupa: Njemačka - Švedska (Soči)
14.00 G-grupa: Belgija - Tunis (Moskva)
24. juna:
14.00 G-grupa: Engleska - Panama (Nižnji Novgorod)
17.00 H-grupa: Japan - Senegal (Jekaterinburg)
20.00 H-grupa: Poljska - Kolumbija (Kazan)
25. juna:
16.00 A-grupa: Urugvaj - Rusija (Samara)
16.00 B-grupa: Saudijska Arabija - Egipat (Volgograd)
20.00 B-grupa: Španija - Maroko (Kaliningrad)
20.00 B-grupa: Iran - Portugal (Saransk)
26. juna:
16.00 C-grupa: Danska - Francuska (Moskva)
16.00 C-grupa: Australija - Peru (Soči)
20.00 D-grupa: Island - Hrvatska (Rostov na Donu)
20.00 D-grupa: Nigerija - Argentina (St. Peterburg)
27. juna:
16.00 F-grupa: Meksiko - Švedska (Jekaterinburg)
16.00 F-grupa: Južna Koreja - Njemačka (Kazan)
20.00 E-grupa: Srbija - Brazil (Moskva)
20.00 E-grupa: Švicarska - Kostarika (Nižnji Novgorod)
28. juna:
16.00 H-grupa: Senegal - Kolumbija (Samara)
16.00 H-grupa: Japan - Poljska (Volgograd)
20.00 G-grupa: Engleska - Belgija (Kaliningrad)
20.00 G-grupa: Panama - Tunis (Saransk)
30. juna:
osmina finala:
16.00 1. C-grupa - 2. D-grupa (Kazan)
20.00 1. A-grupa - 2. B-grupa (Soči)
1. jula:
osmina finala:
16.00 1. B-grupa - 2. A-grupa (Moskva)
20.00 1. D-grupa - 2. C-grupa (Nižnji Novgorod)
2. jula:
osmina finala:
16.00 1. E-grupa - 2. F-grupa (Samara)
20.00 1. G-grupa - 2. H-grupa (Rostov na Donu)
3. jula:
osmina finala:
16.00 1. F-grupa - 2. E-grupa (St. Peterburg)
20.00 1. H-grupa - 2. G-grupa (Moskva)
6. jula:
četvrtfinale:
16.00 pobjednik A1/B2 - pobjednik C1/D2 (Nižnji Novgorod)
20.00 pobjednik E1/F2 - pobjednik G1/H2 (Kazan)
7. jula:
četvrtfinale:
16.00 pobjednik F1/E2 - pobjednik H1/G2 (Samara)
20.00 pobjednik B1/A2 - pobjednik D1/C2, Soči
10. jula:
polufinale:
20.00 pobjednik četvrtfinala 1 - pobjednik četvrtfinala 2 (St. Peterburg)
11. jula:
polufinale:
20.00 pobjednik četvrtfinala 3 - pobjednik četvrtfinala 4 (Moskva)
14. jula:
16.00 utakmica za 3. mjesto (St. Peterburg)
15. jula:
17.00 finale (Moskva)
(FENA) D. V.