U Rusiji danas počinje 21. svjetsko nogometno prvenstvo | FENA


Sport

U Rusiji danas počinje 21. svjetsko nogometno prvenstvo

ilustracija/FIFA

SARAJEVO, 14. juna (FENA) - Utakmicom Rusija - Saudijska Arabija na moskovskom stadionu Lužniki danas u Rusiji počinje 21. svjetsko nogometno prvenstvo. 

U narednih mjesec dana u 12 ruskih gradova ukupno će biti odigrane 64 utakmice.

Na SP učestvuju 32 reprezentacije podijeljene u osam grupa sa po četiri ekipe. Grupna faza takmičenja završava se 28. juna, a po dvije prvoplasirane  ekipe iz svake grupe  izborit će nastup u osmini finala.

Finalana utakmica igrat će se 15. jula također na stadionu Lužniki (81.000 gledalaca).  

Titulu brani reprezentacija Njemačke, koja je na prošlom SP u Brazilu u finalu pobijedila selekciju Argentine sa 1:0. 

Najviše titula osvojla je reprezentacija Brazila - 5, (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), dok je najviše puta u finalima nastupila reprezentacije Njemačke - 8. 

Grupe Svjetskog prvenstva u Rusiji: 

A-grupa: Rusija, Saudijska Arabija, Egipat, Urugvaj;
B-grupa: Portugal, Španija, Maroko, Iran;
C-grupa: Francuska, Australija, Peru, Danska;
D-grupa: Argentina, Island, Hrvatska, Nigerija;
E-grupa: Brazil, Švicarska, Kostarika, Srbija;
F-grupa: Njemačka, Meksiko, Švedska, Južna Koreja;
G-grupa: Belgija, Panama, Tunis, Engleska;
H-grupa: Poljska, Senegal, Kolumbija, Japan. 

Rekordi Svjetskih prvesntva:  

-najviše titula osvojla je reprezentacija Brazila -  5, (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)
- najviše natupa u finalima SP: Njemačka  (8)
- najviše utakmica na SP: Njemačka (106)
- najviše pobjeda na SP: Brazil (70)
- najviše naslova prvaka među igračima: 3, Pele (Brazil, 1958, 1962, 1970)
- najviše nastupa u finalima SP: 3, Cafu (Brazil, 1994, 1998, 2002)
- najviše utakmica na SP: 25, Lothar Matthäus (Njemačka, 1982-1998)
- najviše utakmica u ulozi selektora na SP: 25, Helmut Schön (Njemačka,  1966-1978)
- najviše nastupa na SP: 5, Antonio Carbajal (Meksiko, 1950-1966), Lothar Matthäus (Njemačka ,1982- 1998), Gianluigi Buffon (Italija, 1998-2014)
- najviše učešća na SP u ulozi trenera: 6, Carlos Alberto Parreira, Brazil
- najubjedljivija pobjeda: 10:1, Mađarska protiv Salvadora, 1982
- najviše golova na jednoj utakmici: 12 (26. juna 1954: Austrija - Švicarska 7:5)
- najviše golova jedne ekipe na jednom SP: 27, Mađarska, 1954
- najviše golova igrača na jednoj utakmici SP: 5, Oleg Salenko (Rusija - Kamerun, 1994)
- najviše golova  igrača u finalu SP: 3 Geoff Hurst (Engleska - SR Njemačka,  1966)
- najviše golova na jednom SP: 13, Just Fontaine, Francuska, 1958
- najviše golova ukupno na SP: 16, Miroslav Klose, Njemačka,  2002-2014
- najviše odigranih minuta na SP: 2217, Paolo Maldini, Italija, 1990-2002
- najduži niz bez primljenog gola: 517 minut, Walter Zenga, Italija, 1990
- najbrži gol: 11. sekunda, Hakan Sükür, Turska, 2002. na utakmici za 3. mjesto
- najmlađi igrač: Norman Whiteside, Sjeverna Irska, 17 godina i 41 dan (1982)
- najstariji igrač: Faryd Mondragon, Kolumbija, 43 godine i 3 dana (2014)

Raspored utakmica na SP: 

14. juna: 
17.00 A-grupa: Rusija - Saudijska Arabija (Moskva)

15. juna:
14.00 A-gripa: Egipat - Urugvaj (Jekaterinburg)
17.00 B-grupa Maroko - Iran (St. Peterburg)
20.00 B-grupa: Portugal - Španija (Soči) 

16. juna: 
12.00 C-grupa: Francuska - Australija (Kazan)
18.00 C-grupa: Peru - Danska (Saransk)
15.00 D-grupa: Argentina - Island (Moskva)
21.00 D-grupa: Hrvatska - Nigerija (Kaliningrad)

17. juna: 
14.00 E-grupa: Kostarika - Srbija (Samara)
20.00 E-grupa: Brazil - Švicarska (Rostov na Donu)
17.00 F-grupa: Njemačka - Meksiko (Moskva)

18.juna: 
14.00 F-grupa: Švedska - Južna Koreja (Nižnji Novgorod)
17.00 G-grupa: Belgija - Panama (Soči)
20.00 G-grupa: Tunis - Engleska (Volgograd)

19. juna: 
20.00 A-grupa: Rusija - Egipat (St. Peterburg)
14.00 H-grupa: Kolumbija - Japan (Saransk)
17.00 H-grupa: Poljska - Senegal (Moskva)

20. juna: 
17.00 A-grupa: Urugvaj - Saudijska Arabija (Rostov na Donu)
14.00 B-grupa: Portugal - Maroko (Moskva)
20.00 B-grupa: Iran - Španija (Kazan)

21. juna:
14.00 C-grupa: Danska - Australija (Samara)
17.00 C-grupa: Francuska - Peru (Jekaterinburg)
20.00 D-grupa: Argentina - Hrvatska (Nižnji Novgorod)

22. juna:
17.00 D-grupa: Nigerija - Island (Volgograd)
14.00 E-grupa: Brazil - Kostarika (St. Peterburg)
20.00 E-grupa: Srbija - Švicarska (Kaliningrad)

23. juna:
17.00 F-grupa: Južna Koreja - Meksiko (Rostov na Donu)
20.00 F-grupa: Njemačka - Švedska (Soči) 
14.00 G-grupa: Belgija - Tunis (Moskva)

24. juna:
14.00 G-grupa: Engleska -  Panama (Nižnji Novgorod)
17.00 H-grupa: Japan - Senegal (Jekaterinburg)
20.00 H-grupa: Poljska - Kolumbija (Kazan)

25. juna:
16.00 A-grupa: Urugvaj - Rusija (Samara)
16.00 B-grupa: Saudijska Arabija - Egipat (Volgograd)
20.00 B-grupa: Španija - Maroko (Kaliningrad)
20.00 B-grupa: Iran - Portugal (Saransk)

26. juna:
16.00 C-grupa: Danska - Francuska (Moskva)
16.00 C-grupa: Australija - Peru (Soči)
20.00 D-grupa: Island - Hrvatska (Rostov na Donu)
20.00 D-grupa: Nigerija - Argentina (St. Peterburg)

27. juna:
16.00 F-grupa: Meksiko - Švedska (Jekaterinburg)
16.00 F-grupa: Južna Koreja - Njemačka (Kazan)
20.00 E-grupa: Srbija - Brazil (Moskva)
20.00 E-grupa: Švicarska - Kostarika (Nižnji Novgorod)

28. juna:
16.00 H-grupa: Senegal - Kolumbija (Samara)
16.00 H-grupa: Japan  - Poljska (Volgograd)
20.00 G-grupa: Engleska - Belgija (Kaliningrad)
20.00 G-grupa: Panama - Tunis (Saransk)

30. juna:
osmina finala: 
16.00 1. C-grupa - 2. D-grupa (Kazan)
20.00 1. A-grupa - 2. B-grupa (Soči)

1. jula:
osmina finala:
16.00 1. B-grupa - 2. A-grupa (Moskva)
20.00 1. D-grupa -  2. C-grupa (Nižnji Novgorod)

2. jula:
osmina finala:
16.00 1. E-grupa - 2. F-grupa (Samara)
20.00 1. G-grupa - 2. H-grupa (Rostov na Donu)

3. jula:
osmina finala:
16.00 1. F-grupa - 2. E-grupa (St. Peterburg)
20.00 1. H-grupa - 2. G-grupa (Moskva)

6. jula:
četvrtfinale:
16.00 pobjednik A1/B2 - pobjednik C1/D2 (Nižnji Novgorod)
20.00 pobjednik E1/F2 - pobjednik  G1/H2 (Kazan)

7. jula:
četvrtfinale:
16.00 pobjednik  F1/E2 - pobjednik H1/G2 (Samara)
20.00 pobjednik  B1/A2 - pobjednik D1/C2, Soči

10. jula:
polufinale:
20.00 pobjednik četvrtfinala 1 - pobjednik četvrtfinala 2 (St. Peterburg)

11. jula:
polufinale:
20.00 pobjednik četvrtfinala 3 - pobjednik četrvtfinala 4 (Moskva)

14. jula:
16.00 utakmica za 3. mjesto (St. Peterburg)

15. jula:
17.00 finale (Moskva)

(FENA) D.V.