Hena Mešić: Uspjehe pripisujem napornom radu (VIDEO)

FENA Vanja Tolj

SARAJEVO, 12. maja (FENA) - Sarajevska plivačica Hena Mešić jedna je od najperspektivnijih mladih sportistkinja Bosne i Hercegovine.

Članica Plivačkog kluba "Sport time" drži rekorde Bosne i Hercegovine u seniorskoj i juniorskoj konkurenciji na 100 i 200 metara leđno, te juniorske rekorde na 50 metara leđno i delfin na 50 i 100 metara.

Na prvenstvu Balkana održanom na bazenu Otoka u Sarajevu 5. i 6. maja, na kojem su bh. reprezentativci osvojili ukupno 11 medalja u konkurenciji 127 takmičara, Mešić je osvojila srebrene medalje u trkama na 50 i 100 metara leđno.

U izjavi za Fenu mlada plivačica naglašava da svoj uspjeh u većem dijelu pripisuje napornom radu, a u manjem omjeru talentu, te da se u narednom periodu nada ispunjenju normi za evropsko prvenstvo i olimpijadu mladih.

- Uvijek su mi govorili da imam mnogo talenta, ali mislim da je za moje uspjehe zaslužno mnogo rada i napornog treniranja. Treniram dva do tri puta dnevno i konstantno žrtvujem svoj privatni da bih mogla trenirati i putovati - kazala je Mešić.

Pored juniorskih takmičenja, počinje nastupati i u seniorskoj konkurenciji, a nada se da će se brzo adaptirati jačoj konkurenciji.

- Želim ispuniti norme za evropsko prvenstvo i olimpijadu mladih, nakon toga bih željela ispuniti norme za seniorska takmičenja, a vjerujem da ću u tome uspjeti ako nastavim naporno trenirati - ističe bh. rekorderka.

Trener u reprezentaciji BiH Evelin Avdić ističe da Hena pored toga što je izniman talent naporno trenira 12 puta sedmično, te da se od talentovane plivačice očekuje mnogo u budućnosti, za što joj je potrebna maksimalna podrška.

- Prije Balkanskog prvenstva u Sarajevu osvojila je zlato na centralnoevropskom juniorskom prvenstvu, nastupila je na juniorskom evropskom prvenstvu i EYOF-u, a drži brojne rekorde Bosne i Hercegovine, tako da od nje u budućnosti očekujemo mnogo. Da bi napravila iskorak treba nastaviti naporno trenirati, a pored toga mora dobiti veću podršku grada, općine, države i nadležnih institucija - zaključio je Avdić.

Da Bosna i Hercegovine ima plivačke talente i perspektivu uz adekvatna ulaganja pokazali su mladi bh. plivači koji su se na prvenstvu Balkana nosili s protivnicima iz zemalja regiona koje u ovaj sport ulažu mnogo više.

Pored Hene Mešić, Emina Pašukan osvojila je zlatnu medalju u disciplini 200 m prsno, te srebrene na 100 i 50 metara prsno, Amar Šapčanin se okitio bronzom u disciplini 200 m prsno, a Marko Kovačić je u disciplini 100 metara slobodnim stilom osvojio srebrenu medalju.

Nejla Karić je osvojila bronzu u disciplini 800 metara slobodno, dok je Aleksa Kriminac osvojio bronzanu medalju u disciplini 100 metara leđno.

Bronzane medalje osvojile su ženska (Hena Mešić, Emina Pašukan, Tarin Husić i Nejla Karić ) i muška (Aleksa Krminac, Amar Šapčanin, Amer Voljevica i Marko Kovačić) bh. štafeta 4x100 m mješovito.