Bosna i Hercegovina     | 09.04.2018. 09:30 |

Odabrani UN indikatori za mjerenje napretka u Bosni i Hercegovini

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 9. aprila (FENA) - Agencija za statistiku BiH prvi put za svaki UN cilj odabrala je po jedan indikator za mjerenje napretka u Bosni i Hercegovini i ocijenila kretanje održivog razvoja.

Cilj izrade ovih indikatora je, prvenstveno promocija Programa za održivi razvoj 2030 u Bosni i Hercegovini, kao i da kreatorima dugoročnih politika i donosiocima odluka budu osigurani mjerljivi pokazatelji stanja u ekonomskoj, socijalnoj i okolišnoj oblasti, te olakšano definiranje ciljeva i izrada strategija i akcionih planova održivog razvoja do 2030. 

Svih 17 indikatora prezentirano je kroz grafički prikaz, od kojih sedam pokazuju pozitivan trend (i kreću se u smjeru veće održivosti), četiri indikatora pokazuju neutralan trend, četiri indikatora pokazuju negativan trend (i kreću se u smjeru manje održivosti), dok su dva indikatora bez ocjene jer su podaci dostupni samo za jednu godinu.

Ujedinjene nacije usvojile su Agendu za održivi razvoj do 2030. U okviru 17 ciljeva održivog razvoja i 169 podciljeva pokriven je širok spektar pitanja okolišnog, socijalnog i ekonomskog razvoja u područjima kao što su siromaštvo, sigurnost opskrbe hranom, zdravlje, obrazovanje, klimatske promjene, rodna ravnopravnost, infrastruktura, održiva potrošnja i proizvodnja i socijalna pravda.

Svaka zemlja, članica UN-a treba, u skladu s vlastitim specifičnostima i uvjetima razvoja, definirati vlastite ciljeve i pratiti njihovu realizaciju, saopćeno je iz Agencije za statistiku BiH.

(FENA) M. B.

Vezane vijesti

Radnu snagu u BiH u četvrtom kvartalu činilo oko 1,4 miliona osoba

'Žene i muškarci u BiH' –Prosječna starost porasla 6,9 godina, žene prosječno žive 5,2 godina duže

Prosječna plata u BiH u decembru 1.297 KM

Promo

M:tel: Nastavak akcije 'Niste sami, imate prijatelje'

M:tel ljetna akademija za studente IKT usmjerenja: Prijavi se na praksu u kolovozu

M:tel: Aktivirajte m:tel uslugu i uzmite 5 GB mobilnog interneta