Bosna i Hercegovina     | 19.03.2018. 10:16 |

Edukativna predavanja u srednjim školama o reproduktivnom zdravlju

FENA Saopćenje

SARAJEVO, 19. marta (FENA) - Služba za školsku higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) pokrenula je, u saradnji sa Medicinskom školom iz Zenice, novu seriju edukativnih predavanja u srednjim školama o temi reproduktivnog zdravlja mladih osoba.

Takozvana "vršnjačka edukacija" (peer education) dobila je na popularnosti i upotrebi posljednjih godina na polju promocije zdravlja, te je i naučno verificirana kroz istraživanja kao efikasna metoda zdravstvenog odgoja, navodi se u soapćenju Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

- Promocija zdravih stilova života, edukacija, praćenje rasta i razvoja, te higijenskih navika, dio je aktivnosti koje se provode u predškolskim ustanovama, svim osnovnim i srednjim školama te fakultetima sa oko 45.000 djece u svim općinama na području Zeničko-dobojskog kantona - rekao je načelnik Službe za školsku higijenu INZ-a Fadil Šabović.

Saradnja sa Medicinskom školom Zenica proširena je putem aktivnosti sa novoformiranom sekcijom za javno zdravstvo škole.

Učenici ove sekcije zajedno sa zaposlenicima Službe za školsku higijenu pokrenuli su eksperimentalni projekat "Obrazovanje o reproduktivnom zdravlju" u deset srednjih škola u Zenici provodeći zdravstveno-edukativna predavanja.

Prva edukacija održana je Srednjoj mješovitoj školi u Zenici, pred dvadesetak članica tamošnjeg Vijeća učenika, nastavnika i članova Uprave škole.

U narednim sedmicama edukacija sa prezentacijom će biti održana u drugim srednjim školama u Zenici, a onda i u cijelom ZDK.

Kako ističe Šabović, prednost ove vrste edukacije je što, umjesto nastavnika, učenici edukuju učenike, jer su približnog uzrasta, a i govore o temama koje su bliske njihovom uzrastu.

(FENA) M. L.

Vezane vijesti

Promo

Prenesi broj u m:tel i uzmi 100 GB bonusa!

HT Eronet predstavlja nove Samsungove uređaje A serije

Prva panel-diskusija u okviru projekta 'Ne zatvarajmo oči! Zaštitimo djecu na internetu'